A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Blog > Komentarze do wpisu
M. C. Escher i klocki Lego

Dzisiaj notka w zasadzie historyczna, bo omawia prace sprzed kilku lat. Tak mi się jednak podobają, że muszą koniecznie znaleźć się na blogu.

Prace holenderskiego malarza M. C. Eschera najbardziej znane są z inspirowanych matematyką figur niemozliwych, istniejących tylko na papierze, nigdy w świecie rzeczywistym.

Andrew Lipson , angielski matematyk i programista i AFOL spóbował swojego czasu z pomocą swojego przyjaciela, Daniela Shiu zamodelować najsłynniejsze prace Eschera z klocków Lego,

Relativity

Oryginał H. C. Eschera

Wersja Lipsona i Shiu

Do budowy modelu wykorzystano sprytne techniki budowy "guziczkami nie w górę", tzw. SNOT (o których będzie jeszcze mowa na blogu). Ponieważ rysunek Eschera nie opiera się na iluzji, Lipson i Shiu nie musieli uciekać się do tricków czy edycji obrazu.

Wersja Lipsona

Ascending and Descending

Oryginał Eschera

Wersja Lipsona i Shiu

W tym przypadku panowie matematycy mieli trudnejsze zadanie. Z paradoksem zawartym w oryginale poradzili sobie stosując trick optyczny polegający na skrócenu perspektywy.

Wersja Lipsona

Więcej prac Lipsona, szczegóły budowy modeli i opis zastosowanych sztuczek optycznych znajduje się na jego stronie domowej.

wtorek, 16 stycznia 2007, hippotam

Polecane wpisy

  • Wieje!

    Zgredek (jeden z nowych nabytków polskiego LUGPolu) pokazuje scenkę inspirowaną orkanem Emma który aktualnie przetacza się przez Polskę: Więcej zdjęć będzie d

  • Panna, giwera, motor i potwory. Mniam!

    Co może bardziej poprawić humor w ten deszczowy poranej niż półnaga panna z giwerą, uciekająca na motorze przed potworami?     Autorem scenki jest Re

  • Dress for success

    Chciałbyś poderwać dziewczynę? Odpowiedni ubiór to podstawa sukcesu. Nie zapomnij o odpowiednio dobranym krawacie!     * * * Wanna pick up a girl? T

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.