A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Kategorie: Wszystkie | Giganci | Konkursy | Legendy | Pogadanki | Wydarzenia | Znaleziska | Złote Study
RSS
środa, 28 lutego 2007
Pokochałem zielonego smoka

Kupiłem sobie nowy zestaw: 4984 Mythical Creatures i jak każdy porządny AFOL napisałem recenzję.

 

4894

 

Przy okazji zapraszam do pobuszowania w całym dziale recenzji Polskiego Klubu Dorosłych Fanów Lego. Zgromadziliśmy tam już kilkadziesiąt szczegółowych opisów zestawów.

 

Uzależnienie od kupowania LEGO?

Króciutko: Na forum eDziecko toczy się właśnie ciekawa (dla nas, AFOLI) dyskusja o problemach na linii mąż - klocki - budżet. Jak wy planujecie budżety rodzinne? jak się dogadujecie z druga połową?

$$ $$ $$

 

Sortowanie klocków: witajcie w piekle

Moja kolekcja klocków wciaż rośnie, a jej przechowywanie staje się coraz bardziej uciażliwe. Natchniony artykułem klubowego kolegi, Darka Mroza zainwestowałem w system szufladek PX . Właśnie wczoraj pan kurier przywiózł zamówione moduły i zaczynam przeprowadzać się z mniejszymi klockami do nowych szufladek.

To wszystko przypomniało mi jeden przezabawny artykuł z Lugnetu, który kiedyś przetłumaczyłem na polski, na potrzeby forum LugPol. Ponieważ tekst jest dostępny tylko dla zarejestrowanych członków forum, przeklejam go poniżej. Tekst zilustrowałem zdjęciami Lego-roomów AFOL-i z całego świata.

 


 

Ewolucja systemów sortowania (autor: Remy Evard)

Tłumaczenie: Hippotam

Załóżmy, ze rozpoczynasz zbieranie klocków Lego jak większość z nas: od pierwszego zestawu.

1. Nie sortujesz klocków. Po prostu trzymasz je w pudełku w którym przyszły.

(Po pewnym czasie kupujesz kolejny zestaw, potem kolejny. potem kolejny. Twoja góra klocków rośnie. Jak sobie z tym radzisz?

2. Zaczynasz sortować twoje klocki. Sortujesz je na zestawy.

(Twoja kolekcja rośnie)

Jeremy Rear


3. Przestajesz używać pudełek po zestawach i wrzucasz wszystkie klocki do wielkiego pudła, lub torby lego albo do kilku większych pudełek po zestawach. Dobrze zaznajamiasz się z odgłosem powstającym przy przesypywaniu większych klocków w celu znalezienia przezroczystego płaskiego klocka 1x1.

(Twoja kolekcja rośnie)

4. Zaczynasz sortować klocki na kategorie: normalne klocki w jednym pudle, reszta klocków w drugim.

(i rosnie)

5. Ok, zdajesz sobie sprawę ze naprawdę powinieneś sortować. Decydujesz się sortować w najbardziej oczywisty sposób: po kolorze.

(i rosnie)

6. Dalej sortujesz po kolorze, ale robisz to barddziej metodycznie, zaczynasz filtrować najpierw po typie: prawdopodobnie pierwsze co sortujesz po typie to figurki i koła. Zdajesz sobie sprawę że duże płyty bazowe odfiltrowałes oddzielnie już wcześniej.

(Załóżmy po prostu, że od teraz, pomiędzy kolejnymi akapitami ciągle dokładasz nowe klocki do kolekcji)

7. Poddajesz się i w końcu kupujesz sobie system do sortowania. Mogą to być pojemniki rubbermaid, stosy niebieskich wiaderek, pudełka na przybory wędkarskie albo zasuwane woreczki. W każdym razie - masz system.

8. Zaczynasz czuć zmęczenie przekopując się przez te wszystkie żółte klocki w poszukiwaniuc tej jednej, specjalnej zółtej części gdzieś pośród dwóch stóp sześciennych zółtego. Ale zdajesz sobie sprawę, ile by to było roboty z przesortowaniem wszystkego na typy częsci i ... rezygnujesz.

 

ytshih

 9. Sortowanie robi się tak trudne ,że decydujesz, w niektórych przypadkach nie rozdzielać zestawów na cześci i nie umieszczać ich w głównym zbiorze LEGO. Zamiast tego, przechowujesz je zestawami, bo niektóre są po prostu fajne, a ten jeden pochodzi aż z lat 80-tych. Klocki z takich zestawów są albo w pudełku, albo w woreczku lub w czymś innym. Gratulacje, właśnie wynalazłeś archiwizowanie zestawów i teraz masz dwa sposoby przechowywanie twoich klocków Lego: rozdzielone na typy częsci i zarchiwizowane na zestawy.

10. Poddajesz się i decydujesz się sortować twoje klocki po typie zamiast po kolorze. Kupujesz wiecej pojemników, pudełek lub tego, w czym trzymasz klocki i poświęcasz cały wieczór lub cały weekend albo cały miesiąc i dzielisz klocki na typy części.

11. Wynalazłeś teraz swój własny system kategoryzacji częsci Lego. Na pewno oddzieliłeś klocki, płytki, koła, minifigi, skosy i tak dalej, ale także zgomadziłeś razem "klocki z zaokrągleniami", drzwi i szyby. Masz także kategorie nazwaną "różne". Niespodziewanie, twoje kategorie nie przypominają za bardzo kategorii z LDraw.

12. Zdajesz sobie sprawę że masz stosy klocków które nie bardzo pasują do Twojego systemu kategoryzacji: klocki z RCX, tory kolejowe, te wielkie częsci w kształcie litery "A", podpory monoraila, częsci gumowe. Kupujesz na takie rzeczy system szufladek różnego rozmiaru.

13. Twoja kolekcja jest teraz przechowywana w wielu różnych typach pojemników: od wiaderek przez szufladki, koszyki aż do zestawów pudełek.

Big-X

14. Zaczyna ci przybywać stosów klocków w różnym stadium sortowania, np:
- posortowane
- klocki w zasadzie posortowane i gotowe do odłożenia
- stosy klocków których nie zamierzasz posortować bo myślisz że i tak użyjesz ich niedługo do zbudowania czegoś
- klocki posortowane inaczej niż softujesz w szufladkach, żeby zobaczyć czy ten sposób nie jest lepszy niż obecny
- twoje projekty w trakcie budowy
- nowe zestawy, niektóre otwarte, niektóre nie
- no, i nie zapominajmy o różnych modelach i MOC-ach

15. Zaczynasz sobie wyrabiać zdecydowane poglądy na temat Plano kontra Stak-On i Rubbermaid kontra Sterilite.

16. Kategorie które wynalazłeś zaczynają przechodzić taki cykl:
- rosna tak że nie mieszczą się w swoim pojemniku
- dzielisz kategorę na dwie aby zmiescić je w pojemniku... po jednym na każdą kategorię (teraz masz szyby, drzwi i okna, każde w osobnej kategorii i w oddzialnym pojemniku.
- przechowujesz podkategorie razem ale gdy części jest zbyt dużo lub zbyt ciężko je znaleźć - dzielisz je. Więc twoje pudełka mają teraz oddzielne przegródki na każdy typ drzwi.
W tym momencie zdajesz sobie sprawę, że doprowadzi to do sytacji gdy będziesz mieć osobny pojemnik do przechowywania każdego rodzaju klocka który masz.

16.5. Raz na jakis czas otwierasz szufladkę której nie otwierałeś jakiś czas i odkrywasz że sortowałeś te same części w dwa różne miejsca. To uruchamia znowu proces kategoryzacji. Jak dokladnie skategoryzowac płytkę 1x2 z tym małym dzyndzlem wyglądającym jak u robota?

17. Reorganizujesz dom tak, aby zmiescic twoj system przechowywania w jednym pokoju (oby!)

rhino


18. Porzucasz teorie "jednen pojemnik na jedną część" bo nie dałbyś tak rady. Zamiast tego, zaczynasz umieszczać niektóre podobne klocki w pudełkach wielkości pudełek po butach. Decyzję co podzielić, a co trzymać razem opierasz na tym, jak długo czasu zabiera znalezienie pojedyńczego elementu.
Szukanie żółtej przezroczystej kopułki blacktronowej wśród szyb jest OK. Szukanie specjalnego kątowego skosu wśród innych skosów nie jest OK.

18.5. Dokumentujesz swoje kategorie, żeby się nie pogubić.

19. Wynajdujesz wieloetapowy system sortowania. Każda część przechodzi kilka "przystanków" zanim trafi w końcu do swojego miejsca, ale tak jest lepiej sortować i część tego możesz robić oglądając wideo.

20. To dziwne, ale poddajesz się i wracasz do sortowania po kolorze. Tylko tym razem sortujesz po kolorze po wcześniejszym posortowaniu po typie części. Tak więc masz pojemnik na żółte płytki 1x3, pojemnik na czarne płytki 1x3, itd.

21. W końcu tworzysz system pojemników na nie mieszczące się klocki ("overflow"). Jeśli pojemnik z żółtymi płytkami 1x3 jest pełny, wrzucasz nie mieszczące płytki się do tego drugiego, razem z płytkami innnych typów. Jeden z pierwszych sygnałów że powinieneś to zrobić jest wtedy gdy nie masz już tak dużego pojemnika żeby pomieścić wszystkie twoje figurki koni).

22. Zaczynasz wrzucać klocki od razu po pojemników "overflow".

Chrispy

23. Masz teraz coś, co dla obcego człoweka byłoby dziwacznym sposobem sortowania.
Niektóre części przechowujesz w pojemnikach według rodzajów. Niektóre klocki masz podzielone według typu części. Niektóre typy części masz podzielone na pojemniki na każdy kolor. Niektóre części masz nawet podzielone pod kątem tego jak są stare: czerwone 1x2 z lat 60-tych, czerwone 1x2 z lat 70-tych, nowe czerwone 1x2 które trzymają się naprawde mocno i reszta czerwonych 1x2. Masz zestaw posortowanych alfabetycznie pojemników na nie mieszczące się części i osobny zestaw pudeł używany do pierwszego etapu sortowania.

23.5. Obca osoba pomyślałaby także że jesteś bez wątpienia szurnięty. Albo przynajmniej zmierzasz w tym kierunku.

24. Zaczynasz szukać nowego domu. Z dużą piwnicą.

25. Zaczynasz się interesować rozpoznawaniem obrazów.

26. Zaczynasz tęsknić za dniem kiedy mogłeś siedzieć przy biurku i dosięgnąć wszystkie klocki które posiadasz bez potrzeby wstawania.

brickbuy


27. Decydujesz się trzymać jeden lub dwa specjalne zestawy na biurku, poza twoim systemem sortowania, tylko po to zeby móc się nimi bawic bez sortowania. Potem dodajesz kolejny super zestaw. Po krótkim czasie, zaczynasz przekopywać się przez warstwę 3 cali klocków próbująć znaleźć ten przezroczysty czerwony 1x1 i myślisz ze warto zacząć sortować klocki...

Oczywiście, gdzieś po drodze, prawdopodobnie przestajesz kupować pojedyńcze zestawy i zaczynasz:
- kupować Lego hurtowo, do momentu aż masz od 10 do 100 nieotwartych pudełek
- budować bardzo duże konstrukcje
- przejmować kolekcje innych osób
- prowadzić wiele aukcji przez sieć

I to stawia przed Tobą całkowicie nowe wyzwania z dziedziny sortowania....ale te nie zostaną opisane dzisiaj, a przynajmniej nie przez mnie.

 


 

Ja, wg. tej klasyfikacji jestem w okolicach 17-18 punktu. I trochę w 23.5. Czy jestem normalny?

 

wtorek, 27 lutego 2007
Fantastyczne zdjęcia zestawów 2007

Serwis www.cooltoyreview.com publikuje całą furę zdjęć nowych zestawów Lego na 2007 rok . Możemy dokładnie oglądnąć nowy BatTank, nowe zestawy z wskrzeszonej linii Castle czy nowe zestawy Mars Mission.

Castle Castle

Niektóre zdjęcia są trochę nieostre, ale są pierwszą okazją przyglądnięcia sięz bliska niektórym modelom.

mars Mission BatTank

Obrazki są linkiem do galerii - znajdziecie tam dużo więcej zdjęć. 

Mustang Niebieska Strzała

John Lamarck powieksza swoją kolekcję samolotów z II Wojny Światowej o piekny model Mustanga P51D:

Mustang P51D

Model nie jest do końca "kanoniczny" - John używa częsci z Megablocks, amerykańskiego klona Lego. Na pewno owiewka kabiny pilota i śmigło nie są oryginalnymi elementami Lego.

Z ciekawostek - model wyposażony jest w silnik 9V poruszający smigłem, ruchome usterzenie, a w kabinie pilota mieści się wygodnie Technic-fig (figurka z zestawów Lego Technic, znacznie większa od klasycznej minifigurki).

1 2 3

Ten model jest drugim podejściem Johna do Mustanga. Wcześniejsza wersja, chociaż mniej zaawansowana, była trochę lepiej obfotografowana (kokpit) i miała filmy pokazujące pracę śmigła. Warto więc zaglądnąć również do tej drugiej galerii.

poniedziałek, 26 lutego 2007
Mechanizacja w domu i w zagrodzie (3)

Klocki Lego potrafią ułatwić życie w każdej dziedzinie. Nawet intymnej i bardzo osobistej. Panie, Panowie, klocki.blox.pl prezentują (za zaprzyjaźnionym portugalskim blogiem LegOficina dos Baixinhos) dozownik i podajnik papieru toaletowego:

Autorem wynalazku jest użytkownik dayammerkid (i przyjaciele) z USA. Urządzenie zbudowane zostało z zestawu Lego Mindstorms, nożyczek i kilku metalowych elementów ze złomowiska.

 

Hercanum Dropfighter

Forumowicz Classic Space Nnenn opublikował fantastyczny model dropshipa:

Dropfighter

Model ma kilka bardzo ciekawych detali. Po pierwsze, silniki: Imitacje turbin wykonane tzw. "zębów", za to dysze wylotowe wykonane z nadkoli pojazdów z linii City:

Dropsio z tyłu

Po drugie, model posiada chowane podwozie oraz wysuwające się z kadłuba działko.

niedziela, 25 lutego 2007
Joe, uważaj!!!!

Kim jest Joe Vig?

Joe Vig, to najbardziej pechowa minifigurka Lego na świecie. Jest trochę nieuważny, przez co przytrafiają się mu różne kłopoty. Uważaj Joe!!!

Distracted

Nelson Yrizarry, Distracted

 

 

Pitstop

Nelson Yrizarry, Pitstop

 

 

Izzo, On the Bus Roof

 

 

Joe często przypadkiem znajduje się w złym miejscu i w złym czasie. Uważaj Joe!!!!

 

  
Lord Of The Lego, Bull

 

Shark

Nelson Yrizarry, Joe meets Bruce the Great White Shark
  

Turino

Nelson Yrizarry, Olympic torch-bearer Joe Vig gets lost at the 2006 Winter Games...

 

 

Diving

Torb, Joe Vig Diving

 

Szczególnie często coś nieoczekiwanie na niego spada. Uważaj, Joe!!!

 

Perseides

Ea the Smile, Joe Vig and the Perseides

 

Avalanche

Bruce Hietbrink, Avalanche

 

 

Czasem czegoś nie zauważy... Uważaj, Joe!!!

 

Niagara
mc007, Joe Vig At Niagara Falls


Whats Cookin
  
Nelson Yrizarry, What's Cookin

Czasem po prostu nie wie jak należy się zachować. Uważaj, Joe!!!

 

Piatek 13

Sly Pig, Happy Friday the 13th

 

Dunaechaser, Joe discovers that there are grave consequences for foreigners who fail to remove their shoes upon entering a Japanese home

 

 

No dobrze, ale o co tu chodzi? W skrócie, Joe Vig (skrót od vignette czyli miniaturka ) to postać wymyślona przez Mike Crowley' i Nelsona oraz Patricka Yrizarry. Bohater niezliczonych minaturek, ktoś komu na pewno przytrafi się wszystko co najgorsze. Bohater dwu konkursów w 2005 i 2006 roku. Właściciel głupawego usmiechu, ubrany zawsze w czerwoną koszulkę i niebieskie spodnie. Po prostu Joe Vig.

Czasem, kiedy wydawałoby się, że już absolutnie nic nie może mu zagrozić, dostaje po głowie zupełnie bez powodu. Uwazaj, Joe!!!

 

?

 

Nelson Yrizarry, It was the Professor, in the Kitchen, with the Lead Pipe...

 

 

 

Maszerują pingwiny

OchreJelly zbudował rodzinkę pingwinów:

Pingwiny

Najmniejszy pingwin jest raczej symboliczny, ale większe są bardzo fajnie oddane. OchreJelly pamiętał tez o dodaniu żółtego akcentu - brawo.

Najbardziej makabryczne klocki BELA

Tytuł notki to cytat. Ale do tego jeszcze dojdziemy.

Nasz klubowy kolega Saabotaz (swoją drogą, fantastycznie dobrany nick) kontratakuje w swojej krucjacie przeciwko klonom zabawek LEGO. Karząca ręka sprawiedliwośc Saabotaza dopadła po raz kolejny chińskiego producenta podróbek - firmę BELA. Tym razem Saabotaz porównał oryginalny model 8282 (Quad Bike) z klonem.

Lego Bela

Wynik testu, jak można się spodziewać, poraża:

Zębatki

Po lewej widać koła zębate LEGO przenoszące napęd. Po prawej wierna kopia wykonana przez chińskich inżynierów - zębatki nawet się nie dotykają...

Dodatkowo, Saabotaż pokazał jakość chińskich części: krzywe, niedolane, popękane...

Czesci

Po wykonaniu testów postanowił sprzedać "trefny" towar tam gdzie go kupił - na Allego. Zachęcam do odwiedzenia aukcji "Najbardziej makabryczne klocki BELA", opis towaru rozbawił mnie do łez.

aukcja

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.