A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Kategorie: Wszystkie | Giganci | Konkursy | Legendy | Pogadanki | Wydarzenia | Znaleziska | Złote Study
RSS
sobota, 30 czerwca 2007
Plastikowe celebrities - część czwarta

Z dużą przyjemnością prezentuję kolejny, bardzo interesujący wywiad z ciekawym AFOLem. Dziś bliżej poznacie Macieja Drwięgę, administratora LugPolu, konstruktora wyjątkowych modeli. Jedną z pasji Macieja są ciężarówki, a konkretnie ich modele w skali 1:13. W tym miejscu pozwolę sobie na prywatną refleksję: moje własne wyjście z Dark Age-u zostało gwałtownie przyspieszone gdy znalazłem tę stronę.

Maciej - pierwszy z lewej. 

- Ile masz lat i czym się zajmujesz zawodowo?

- Lat 26, zajmuję się informatyką i pracuję jako inżynier w dość dużej firmie z tej branży.

- Jak się zaczęła Twoja przygoda z LEGO i jak wygladał powrót po okresie Dark Age?


- Przygoda z Lego ? Bardzo niewinnie. To była śmieciarka 6693 którą dostałem gdzieś w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Żeby nie było niedomówień, nie pamiętałem numeru zestawu, musiałem sięgnąć do ściągawki :). Naprawdę bakcyla złapałem, kiedy w Krakowie w Pewexie zobaczyłem zestaw 5580. Podobno dostałem gorączki. Ja pamiętam tylko, że nie przespałem nocy. Chyba jednak Św. Mikołaj istnieje, bo właśnie ten zestaw znalazłem pod choinką dwa lata później...
Powrót po Dark Age wyglądał dość standardowo. Przy okazji wizyty młodszego kuzyna wyciągnąłem z piwnicy worek z klockami. Nie było ich wiele, powiedzmy połowa worka na buty, takiego szkolnego. Klocki już nigdy nie wróciły do piwnicy. To było na wakacjach 2001 roku. Rok później rozbudowa kolekcji rozpoczęła się na dobre. W tej chwili mam wygospodarowany kącik w domu tylko dla klocków.


- Skąd pomysł żeby zorganizować LugPol?

- Pomysłodawcą jest Andrzej Szlaga, bardziej znany w światku Lego jako Shaggie. Pomysł był bardzo prosty – zrzeszać dorosłych budowniczych Lego w Polsce. Póki co się udaje.


- Ile zbudowales ciężarówek w skali 1:13?


- Kilka. W tej chwili mam ich 5 stojących na półkach w tym dwie na ukończeniu. Niebawem przybędzie kolejna. Każda z nich ma swoją historię i jest ciągle modyfikowana. Ciężko mi jest określić kiedy jeden model się kończy a powstaje drugi. Zmiana koloru karoserii z białego na czarny to niemal wybudowanie czegoś od nowa, tu nie ma farbek i aerografu :)

- Czym się kierujesz wybierając ciężarówkę do odwzorowania?


- Niczym poza własnymi sympatiami do jednej czy drugiej marki. No dobrze, to nie tak do końca jest. Skłamałem. Nie chcę budować ciężarówek, które już kiedyś ktoś inny w tej skali zbudował. Nie jestem nastawiony na rywalizację a w tak egzotycznej kategorii porównania do innych są nieuniknione. To jest dla mnie przede wszystkim ucieczka od codzienności a nie kolejna dyscyplina życia. Szczególną sympatią darzę ciężarówki amerykańskie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. To wcale nie znaczy, że najnowszy projekt nie jest z naszego rodzimego podwórka – Jelcz 315M. Jest też Star 660 przystosowany do startu w zawodach Lego Truck Trial. Najlepiej gdy ciężarówka ma swój własny charakter który można podkreślić, uwypuklić budując ją z klocków. To wyjątkowa frajda, kiedy się uda.


- Gdzie pokazywałeś swoje ciężarówki?


- Przede wszystkim w Internecie. Na początku mniejsze modele w skali około 1:17. Te w skali 1:13 można było także zobaczyć (2006 rok) podczas wystawy „Magazyn Przedmiotów” na warszawskiej Pradze, w czasie dni Dukli, wystawy 1000SteineLand w Berlinie a także na X Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk w Kielcach. Najbliższe wystawy to tegoroczny Festiwal w Kielcach oraz 1000SteineLand w Berlinie. Być może odbędzie się także wystawa w Warszawie.

- Z jakiego modelu jesteś najbardziej zadowolony?


- To się tak łatwo chyba nie da powiedzieć. Największy sentyment mam do Kenwortha K100. Zarówno do modelu jak i prawdziwej ciężarówki. Ciekawi mnie końcowy efekt Jelcza. Każdemu modelowi poświęcam bardzo dużo czasu. Nie tylko na kompletowanie części. To także zbieranie setek zdjęć, opisów, opinii, przeszukiwanie przeróżnych for w Internecie. Kiedy budowałem model silnika Detroit Diesel, spędziłem wiele godzin na czytaniu forum o silnikach diesla. Na samą konstrukcję nie miało to wpływu, ale dużo przyjemniej było budować pamiętając dyskusje na temat bardziej wydajnych wtryskiwaczy, radzeniu sobie z nadmiernym spalaniem oleju czy chłodzenia turbiny... Nie byłem jeszcze u lekarza, ale to chyba nie jest już uleczalne.


- Skoro wszyscy i tak zadaja Cie te pytania to ułatwię życie nam obu: ile cześci liczy taki model i ile to kosztuje?


- Trzeba pamiętac o jedym. Tak samo wyglądający model można zbudować na bardzo wiele sposobów i zapewne różnica w ilości elementów może wynieść nawet 50%. Więc ile elementów ? Kilka tysięcy, ale pozwolisz, że nie będę tego liczył ? :) Ściany naczepy chłodni składają się z około 1500 cegiełek o wymiarze 1x4. Cały model z naczepą 4,5 tysiąca elementów ? Pewnie coś koło tego.
Jaki jest koszt takiej zabawy ? A mogę poprosić o kolejny zestaw pytań ? :) Czas budowy jest na tyle długi, że kolejne zamówienia dość znośnie mieszczą się w granicach przyzwoitości.

- Jakie są wymiary takiego modelu?

- Ciągnik z naczepą ma około 22 cm szerokości i 150 cm długości. To nie są największe modele ciężarówek, ale wystarczająco duże, aby był kłopot z składowaniem i transportem.


- Jakie masz kolejne plany hobbystyczne?


- Odmienne ! W tej chwili kończę dwie ciężarowki. Być może powstanie jeszcze trzecia. Razem będzie to już 6 złożonych modeli. Kolejny projekt będzie duuużo mniejszy. Ale tylko skalą. Nie chcę zapeszać i proszę mnie nie naciskać. (od redakcji: coś wiemy ale nie możemy powiedzieć ..., zapowiada się bardzo ciekawie)

- Czy w Kielcach będzie można zobaczyć Twoje prace?


- Oczywiście. Ale nie tylko moje. Ja zajmę jeden stolik. Może dwa. Pamiętajmy, że na imprezę w Kielcach zapowiedziała przyjazd spora część Klubu LugPol i będzie można zobaczyć wiele innych modeli. Jeżeli ktoś chce się z nami spotkać i zobaczyć konstrukcje ludzi z LugPolu na żywo, to zdecydowanie Kielce w dniach 8-9 września są najlepszą ku temu okazją.

- Jakiego klocka (klocków) brakuje w ofercie LEGO?


- Czsami brakuje tylko wyobraźni. Wtedy trzeba się oderwać. Następnego dnia wszystkie niezbędne klocki są pod nosem :)

- Ile prywatnego czasu poświecasz na hobby, w tym administrowanie LugPolu?


- Administrowanie LugPolem – różnie, ale zbyt dużo. Ostatnio więcej niż na samo budowanie i pracuję nad zmianą tych proporcji. Od 10 grudnia 2005 jest tego prawie 1400 godzin czynnego udziału w życiu forum. Powiedzmy, że na budowanie przeznaczyłem dodatkowo połowę tego.

- Gdyby do Ciebie należała decyzja o reaktywowaniu serii Model Team to jaki zestaw byś zaproponował i dlaczego?

- Żaden z dotychczas powstałych. Wielu pewnie by chciało reaktywacji takich sław jak zestaw Black Cat 5571. Tylko po co ? Czy jeśli w supermarkecie zobaczymy cały regał „czarnych kotów”, to wtedy będą one nadal tak interesujące jak jest obecnie ? Na pewno nie. Model Team to już zamknięty rozdział i pewien styl budowania, który nie znajduje bezpośredniej kontynuacji w obecnej ofercie. Prawdę mówiąc mam pewne obawy przed reaktywacją tej serii. Teraz mamy zestawy Creator które przejęły wiele z MT. I wystarczy. Aż by się chciało zanucić „zostawcie Titanica, nie wyciągajcie go”. To nie jest tak, że Model Team nie istenieje i trzeba go reaktywować. Jest nadal wiele osób które czerpią z tej serii. Niech tak zostanie.

- Jak widzisz rozwój LugPolu?


- LugPol przede wszystkim musi dojrzewać. Sam. Istnieje kilka koncepcji tego dojrzewania. W pierwotnym zamyśle LugPol miał zrzeszać dorosłych fanów, niektórzy nawet twierdzą, że „modelarzy” Lego. Z tym radzi sobie całkiem dobrze i reprezentowany tu poziom jest grubo powyżej średniej innych tego typu klubów. Pewne rozterki pojawiają się, kiedy rozważane jest działanie poza tym pierwotnym nurtem. Duże przedsięwzięcia jak współpraca z branżą zabawkarską są pokusą, jednak niosą za sobą pewną formalizację struktury, wyraźny podział ról i zadań, być może także dzielenie grantów i zarządzanie nimi. Jeżeli nie na początku, to po pewnym czasie na pewno. To musi powodować tarcia. Pytanie, czy będą mniejsze niż to co nas łączy – czyli budowanie. Tocząca się dyskusja nie pozwala wysnuć wniosku, że społeczność LugPolu chętnie przebuduje formułę Klubu. To pewnie nastąpi w przyszłości. Mam nadzieję, że proces ten będzie na tyle odpowiedzialny, że na sedno sprawy jakim jest budowanie będę mógł wtedy spokojnie przeznaczać cały czas poświęcony szeroko rozumianym klockom.

- Dziękujemy za wywiad!

***

Another intersting AFOL from Poland. Instead of me trying to explain who he is you'd be better visiting this page.

piątek, 29 czerwca 2007
Najszybsza mikrokupa złomu w galaktyce

Ototoko zbudował przepiekny model Sokoła Millennium w mikroskali. Na pierwszy rzut oka trudno się nawet zorientować że to jest mikroskala!

Millennium Falcon

milleniumfalcon-02.jpg milleniumfalcon-11.jpg milleniumfalcon-09.jpg

* * *

Ototoko build an amazing microscale version of famous Millennium Falcon. At first, it is hard to realize is it actualy a microscale!

(Via Brothers Brick, MicroBricks & Legoficina )

Indiana Jones - pierwsze zdjęcie

Joe Meno otrzymał z działu PR Lego zdjęcie figurki Indiany Jonesa:

Indy

* * * 

Joe Meno got the pictures of real Indy from LEGO PR!

 

Klasyczny Nebulon

300 metrów długości, 12 dział laserowych, 307 osób załogi. Ryan Huo zbudował model fregaty Nebulon B:

Nebulon B

img_1815.jpg img_1822.jpg img_1823.jpg

* * *

300 meters long, 12 laser cannons, crew of 307. Ryan Huo built a model of Nebulon B frigate.

czwartek, 28 czerwca 2007
Manel jedzie na wakacje!

Portugalscy AFOL-e wymyslili fajną zabawę. Na czas wakacji, figurka Manela, farmera znanego z klockowych komiksów Rupiego będzie gościć kolejno u każdego z nich i zwiedzać malownicze zakątki Portugalii i okolic. Zdjęcia z pobytu Manela na wakacjach utworzą jeden wielki album.

Manel rozpoczął swoje wojaże juz kilka dni temu i odwiedził Viana do Castelo:

Manel's holiday

vianadocastelo_02.jpg vianadocastelo_08.jpg vianadocastelo_03.jpg

Oczywiście zaprosiłem Manela do Krakowa, zobaczymy czy będzie miał czas na tak dalekie podróże...

* * *

Manel goes on vacation!

Portugese AFOLs have started a cool game. During the holidays, minifig of Manel, a farmer known from Rupi's comics will be the guest of each of them and will be visiting the beutiful landmarks of Portugal. Photos from Manel's trip will form a great holiday album.

Manel already started his trip and few days ago he visited Viana do Castelo.

Of course, I have invited Manel to Kraków, we will see if he finds time for such a long trip...

Zbuduj sobie komputer

Wiem, wiem widzieliście już dziesiątki komputerów w obudowach z klocków. Tym razem jednak wasz ulubiony blog wpadł na trop PRAWDZIWEGO, DZIAŁAJĄCEGO komputera zbudowanego z klocków LEGO.

Andrew Carol, programista z Apple zbudował działającą maszynę różnicową Charlesa Babbage'a a więc protoplastę współczesnych komputerów. Maszyna różnicowa rozwiązuje równania kwadratowe.

* * *

DIY computer

No doubt you have already seen computers with cases made of bricks, this time we would like to present REAL, WORKING computer made of LEGO bricks.

Andrew Carol, a software developer for Apple Computer built this Charles Babbage's Difference Engine. It solves polynomial equations.

Mikrodomek

Moko zbudował sliczny domek w mikroskali. Jest nawet mikro-samochód!

Moko's Microhouse

* * *

Moko built a wonderful microscale house. There is even a micro-car! 

Zhackuj swój pociąg Duplo

Jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym, jest spora szansa że czasem potykasz się w nocy o Inteligentny Pociąg Duplo.

 

Duplo train

 

Okazuje się, że i ta linia ma swoich fanów. Koledzy z portugalskiego forum0937 odnaleźli serwis , który opisuje tajemnice tego systemu, a nawet podaje sposób na jego shackowanie.

 

* * *

If you have preschool-aged kids, there is a chance that in the night you stumble on Duplo Intelligent Train. It turns out that even this line has it's fans. Portugese fans from Forum0937 stumbled upon a site that described the secrets of this train system and even shows how to hack it!

środa, 27 czerwca 2007
Ponury zimowy domek słonecznych ludzików

Niedawno zakończyl się Brickfest, jeden z największych zlotów amerykańskich AFOL-i. W sieci pojawiają się zdjęcia wystawionych modeli i właśnie jeden z nich, autorstwa Steve DeCraemera , chciałem dziś pokazać.

 

Wieża Steve DeCramera

 

Posępna czarna wieża nazwana przekornie "zimowym domkiem szczęśliwych słonecznych ludzi" ogromnie mnie zachwyciła. Ile tu technik! Jaka wspaniała faktura scian uzyskana poprzez obłożenie budynku czarnymi kaflami. No i ta okrągła wieża! Brak słów po prostu.

Zdjęcia pochodzą z serwisy BrickZone.net

* * *

Few days ago Brickfest, one of the largest US AFOL's conventions. Lots of pictures documentig the modela are poping out in the net. Today, I would liketo show you one on them, by Steve DeCraemer.

Grim dark tower, ironically named "Winter home of the happy sunshine people" made my jaw drop on the floor. So many techniques! What amazing walls made from black tiles. And this round tower! I'm speachless.

(via BrickZone.net)

Freightliner FLB Havoca

Pamiętacie Havoca, który wygrał tą wyjątkową aukcję na której sprzedawano nieotwieranego Black Cata?

Od tego czasu, raz na jakiś czas Havoc pokazuje nam swoje prace. Dzisiaj odbyła się premiera jego ciężarówki - Freightlinera FLB:

Freightliner FLB

flb2.jpg flb4.jpg flbl1.jpg

* * *

Foreign readers probably do not remember Havoc (blog was Polish only these days). Havoc was the guy who purchased MINT Black Cat on internet auction that all Polish community watched with love and envy . Short after that, he joined LugPol and shares his amazing Model Team creations there.

Today, Havoc showed his newest model - Freightliner truck.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.