A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Kategorie: Wszystkie | Giganci | Konkursy | Legendy | Pogadanki | Wydarzenia | Znaleziska | Złote Study
RSS
poniedziałek, 10 grudnia 2007
Mówimy szyfrem

BYFMTWW w slangu AFOLi to Bring Your Favorite Minifig To Work Week czyli Tydzień Zabierania Swojego Ulubionego Minifiga Do Pracy. Tradycja została zapoczątkowana jeszcze w zeszłym stuleciu i co roku ma to miejsce w tygodniu, w którym wypada 11 grudnia. W zeszłym roku w pracy towarzyszył mi strażak.

 

Jeżeli podeślecie mi (nexus7@gazeta.pl) zdjęcia waszych minifigów w pracy lub szkole  to opublikujemy je w najbliższy weekend.

***

BYFMTWW or Bring Your Favorite Minifig To Work Week starts today. Next weekend we will publish pictures of your minifigs visiting your work or school, you can submit them at nexus7@gazeta.pl.

sobota, 08 grudnia 2007
Indiana Jones po raz kolejny

Nie tak dawno pisaliśmy o nowych zestawach LEGO Indiana Jones , a już mamy kolejny przeciek. Na stronie www.spielsteine.eu pojawiły się zdjęcia wstępnych projektów zestawów nawiązujących do czwartej części filmowej serii – zapowiada się interesująco ;)

Pojedynek w dżungli (7624)

Jungle Dual (7624)


Rzeczny pościg (7625)

River Chase (7625)


Wycinarka dżungli (7626)

Jungle Cutter (7626)

***


Not so long ago we have shown you new LEGO Indiana Jones sets and we already have new leak. At www.spielsteine.eu have appeared preliminary photos of sets related to the fourth part of Indiana Jones film series – thy look quite tasty ;)

Jungle Dual (7624)
River Chase (7625)
Jungle Cutter (7626)

Anime kontratakuje

Speed Racer

Wszystko zaczęło się w latach 60’ od stworzonej przez Tatsuo Yoshida mangi „Mach GoGoGo” . W roku 1967 przygody młodego kierowcy rajdowego Gō Mifune oraz jego rodziny i przyjaciół zawitały na małym ekranie w wyprodukowanej przez Tatsunoko Productions anime o tym samym tytule.
Film okazał się sukcesem nie tylko w Japonii, ale również w USA, na potrzeby których tytuł (tak jak i imię głównego bohatera) zmieniono na „Speed Racer”.
Bohater, oraz jego nie mniej popularny samochód „Mach 5” powrócili w roku 1997 w kolejnej produkcji „Speed Racer X”.


Wachowski brothers’ „Speed Racer” (2008)

Mach 5 , choć ma już ponad 40 lat nie wybiera się wcale do muzeum, wprost przeciwnie, odświeżony i wypolerowany powraca triumfalnie – tym razem na duży ekran – za sprawą najnowszej produkcji twórców „Matrixa”.
Premiera filmu braci Wachowski „Speed Rider” już 9 maja 2008, a wraz z nią to, co najlepsze, czyli nowe zestawy LEGO:
(źródło www.spielsteine.eu )

Speed Racer & Snake Oiler (8158)

Speed Racer & Snake Oiler (8158)

Speed Racer X & Taejo Togokhan (8159)

Speed Racer X & Taejo Togokhan (8159)

Crunch Block & Racer X (8160)

Crunch Block & Racer X (8160)

Grand Prix Race (8161)

Grand Prix Race (8161)

Jak to zwykle bywa w filmach z wyścigami w tle gro uwagi poświęca się pojazdom. Aby ocenić na ile dobrze projektanci LEGO poradzili sobie tym razem, polecam mały przegląd – miłego oglądania i do następnej notki !!!

czołówka serialu „Mach GoGoGo” (1967)


czołówka serialu „Speed Racer X” (1997)


zapowiedź filmu braci Wachowski „Speed Racer ” (2008)***

It all began in 1960s, when Tatsuo Yoshida created manga „Mach GoGoGo” . In 1967 adventures of young race driver Gō Mifune and his family & friends were released by Tatsunoko Productions as an anime serial.
The serial succeed not only in Japan, but also in U.S.A., where the title and main character’s name were changed to “Speed Racer”.
Young racer and his very popular car Mach 5 returned in 1997 with new anime „Speed Racer X”.

Mach 5 ’s design is quite old (over 40 years), but the car is not going to museum, on the contrary, renewed and shiny it comes back in all the glory straight to the silver screen in the newest production of Wachowski brothers .
But the best in “Matrix” creators’ “Speed Rider” (premier: 9 May 2008) is that LEGO releases 4 new sets related with it.

As usual in films related to races, cars are very important. How do you think, did LEGO designers manage to copy Mach 5’s shapes? To help you answer that, I prepared a short review – have a nice watching, and till next note !!!

films:
- Tatsuo Yoshida’s „Mach GoGoGo” (1967) opening
- „Speed Racer X” (1997) opening
- Wachowski brothers’ „Speed Racer” (2008) trailer

piątek, 07 grudnia 2007
Klockowy dworzec

Maciek O., nasz staly czytelnik podeslal kolejny już raz ciekawego linka.

W Paryżu stoi Thiais Bus Centre, ktory wyglada, jakby ktos obłozyl go szarymi płytami bazowymi LEGO 48x48:

 

Thiais Bus Centre

 

Project dworca powstał w pracowni architektonicznej ECDM.

 

Thiais Bus Centre

 

Material ktorego użyto do pokrycia elewacji to Ductal, wytrzymaly beton o fakturze imitujacej nasze ukochane klocki.

 

Thiais Bus Centre

 

* * * 

Another great link sent to klocki by Maciek O, a frequent reader. Pictures above show the Thiais Bus Centre in Paris, designed by ECDM. Surface is made from Ductal, "a high performance concrete with a raised texture, which looks like the world-famous pattern on a piece of Lego."

(Via dezeen.com

czwartek, 06 grudnia 2007
O co chodzi?

Kolejna porcja fajnych reklam naszej ulubionej firmy.  Tym razem kreacje agencji E=Y&R z Chile. To przykład reklam jakie najbardziej lubię - dopiero po bliższym przyjrzeniu widać jaki jest przekaz.

(via BestAd)

 ***

Another instalment in our ads series. This time three ads from E=Y&R agency from Chile. This is the kind of ads I like the most - you have to take a closer look to get the message.

środa, 05 grudnia 2007
Widły w górę!

Wczoraj pisałem o HotRodzie z zestawu 8435, okazuje się że możliwości jest więcej. M1rec, AFOL ze Słowacji,  przekształcił ten zestaw w bardzo zgrabny wózek widłowy.

8435

Model posiada atrapę silnika w układzie V6, skrętne tylne koła na zawieszeniu niezależnym, oraz przechylane i podnoszone widły. Wszystkie części, łącznie ze sznurkiem pochodzą z zestawu 8435. Jego posiadaczy zainteresuje z pewnością dokładna instrukcja budowy jaką opublikował autor. A może nawet rozbudujecie jego koncepcję?

***

Yesterday we have shown you the 8435 jeep turned into a stylish HotRod, today we have yet another option. M1rec has transformed the original set into a very fine forklift.

The model has an V6 piston engine, steered rear wheels with independent suspension, and obviously tilted and lifted fork. All the parts including the string were taken from the 8435 set. Those of you who own it will surely be interested in a very detailed building instruction published by the author. Or perhaps you will develop his creation further?

wtorek, 04 grudnia 2007
Jak łazik został HotRodem

Choć za oknami zima, warto pomyśleć o zbliżającym się maju, który w tym roku okazał się "miesiącem HotRodów" w społeczności LugPolu. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu, a dziś chcę zaprezentować nieco inne podejście do tego niezwykle nośnego tematu. Niemiecki AFOL Rgeiger, który pojawił się już na naszym blogu przy okazji przeróbek zestawu 8436, stworzył interesującą konstrukcję opartą tym razem całkowicie na zestawie 8435. W oryginale jest to dość prosty łazik:

8435

Spod ręki Rgeigera wyszedł natomiast dość klasyczny HotRod zaskakujący ilością funkcji.

HotRod
8435hotrod02.jpg 8435hotrod05.jpg 8435hotrod03.jpg

Model ma pełne zawieszenie, działającą kierownicę, atrapę silnika w układzie V6, a przede wszystkim 2-stopniową skrzynię biegów. Taka ilość funkcji przewyższa oryginalny 8435, i - jeśli wziąć pod uwagę że autor miał do dyspozycji ograniczoną paletę nieco ponad 700 części - naprawdę budzi szacunek.

***

There is a wintertime behind our windowpanes, but it's worthwhile to think about the incoming May, a month that turnet out to be a "HotRods' month" in the LugPol community this year. We have written about it some time ago, and today I would like to present a little different approach to this attractive subject. Rgeiger, mentioned previously on our blog as the author of the 8436 set variation, has created an interesting construction based entirely on the 8435 set. Original 8435 is a rather simple jeep. Rgeiger has turnet into a quite classic HotRod with an amazing functionality.

The model is fitted with a full suspension, working steering wheel, V6 piston engine, and - most surprisingly - a 2-speed gearbox. Such a number of functions is not only better than in the original set, but also - if we consider the limited choice of over 700 parts - most impressive.

Ambasador przerywa milczenie

W cyklu "plastikowe celebrities" klocki publikują dzisiaj wywiad z Andrzejem Szlagą - Shaggiem , jednym z pionierów ruchu AFOLi w Polsce, współtwórcą Lugpolu i jedynym do tej pory polskim ambasadorem Lego. Shagie od roku już pozostaje w separacji z klockami (tymczasowo, mamy nadzieje), ale dla nas zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Dziekujemy!

Shaggie


Hippotam: Niedawno pojawiłeś się na forum Lugpolu po długiej nieobecności - zostajesz na stałe?

Shaggie: W moim życiu nastąpiły pewne zmiany, które niestety zepchnęły moje hobby (a modelarstwo nie jest jedynym z nich) na dalszy plan. Na forum pojawiłem się w charakterze gościa i moja obecność jest tylko tymczasowa.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że moja obecna sytuacja mieszkaniowa nie sprzyja odpowiedniej segregacji i przechowywaniu elementów – mieszkanie wygląda jak hurtownia, wszędzie, nawet w kuchni, poustawiane mam pudła i pudełka po Lego i innych artykułach.

Ponadto mocno zraziłem się do naszego hobby w wyniku decyzji o zmianie odcieni szarości i brązu. Uważam to za najgorsze posunięcie TLG, jakie pamiętam, które bezpośrednio przyczyniło się do odejścia wielu utalentowanych i znanych europejskich AFOL-i. Mimo wszystko, mam nadzieję, że sytuacja ulegnie kiedyś zmianie i będę mógł wrócić do swoich zainteresowań, choć na razie nic na to nie wskazuje.

Widzisz jakieś różnice w polskim światku AFOLi w porównaniu sprzed rokiem?

Pojawiło się wiele nowych twarzy, choć kilka znanych mi osób niestety zniknęło. Przede wszystkim robi na mnie wrażenie ilość rozmitych projektów, w które angażują się AFOL-e: integracja lokalnych środowisk, Truck Trial, Projekt Miasto, makieta kolejowa dla Lego Polska, wreszcie szereg internetowych konkursów i gier.
Z zachwytem oglądam nowe modele znanych mi członków Lugpolu, wyraźnie widzę postępy, choć trochę martwię się, że w wyniku tak długiej przerwy coraz bardziej odstaję od poziomu reprezentowanego przez czołowych modelarzy.

Zajmujesz się również modelarstwem kolejowym. Czy środowiska modelarzy kolejowych i AFOLi są podobne?

Środowisko modelarzy kolejowych znam tylko z kilku forów i muszę przyznać, że internetowa reprezentacja tej grupy zapaleńców nie robi dobrego wrażenia. Środowisko podzielone jest na kilka nieprzychylnych sobie grup, skupionych wokół danego miasta (i klubu) bądź wokół osoby cieszącej się szczególnym poważaniem. Na forach panuje bałagan, prawie każda dyskusja sprowadza się do wycieczek osobistych, zaś nowi członkowie traktowani są lekceważąco lub w ogóle ignorowani. Jest to o tyle ciekawe, że to środowisko składa się głównie z osób starszych niż przeciętny polski AFOL – trzydziesto-, czterdziestolatków, po których możnaby spodziewać się wyższej kultury osobistej niż po „dziecku Neostrady“.
Forum Lugpolu uważam za wzór do naśladowania dla innych grup hobbystycznych – jest to niewątpliwie zasługa Maćka Drwięgi i Dmaca, którzy trzymają w ryzach ewentualnych niepokornych, ale jednocześnie nie wprowadzają terroru. Maćka Drwięgę znam osobiście i uważam go za urodzonego przywódcę, który znacznie lepiej niż ja sprawdza się w roli administratora i głównego przedstawiciela naszego środowiska.

Wiemy już, że jako Ambasador LEGO byłeś zaangazowany w prace nad linią Castle 2007. Możesz o tym opowiedzieć? W krórym zestawie jest najwięcej Shaggiego?

7036 „Dwarves‘ Mine“ zawiera sporo moich pomysłów, choć zostały one wyjęte z kontekstu i umieszczone w sposób, którego z pewnością bym nie zaproponował.
Również w bramie zamku z zestawu 7094 jest trochę mojej inwencji i nieskromnie powiem, że to chyba najlepszy element tej budowli.

Pozostałe moje propozycje – projekty CAD i rysunki odręczne – zostały odrzucone.

Dwarves mine prototype

(Red.: Prezentujemy, niepublikowany nigdzie wczesniej jeden z projektów Shaggiego)

Dlaczego zrezygnowałeś z ambasadorstwa przed upływem kadencji?

Nie zrezygnowałem. Brałem udział w programie do końca swojej kadencji, jednak nie przedłużyłem współpracy na następną, mimo, że miałem takie prawo. Uznałem, że więcej będę w stanie zrobić dla polskiego środowiska udzielając się bardziej na Lugpolu (który zaniedbałem na czas sprawowania obowiązków Ambasadora), niż wysyłając dziesiątki maili z apelami, które trafiały w nicość. Skoro nie udało mi się zrealizować żadnego z celów, jakie sobie postawiłem przystępując do programu, doszedłem do wniosku, że dalsze moje w nim uczestnictwo nie ma sensu.

Wróćmy do początków. Jak zaczęła się Twoja przygoda z Lego?

Rodzice kupili mi pierwszy zestaw zanim się urodziłem - 197 z 1976 r., do dziś zachowało mi się kilka elementów, choć w raczej złym stanie. W dzieciństwie Lego było moją ulubioną zabawką, właściwie nie miałem żadnej innej. Miałem więcej klocków niż koledzy z klasy czy podwórka i dłużej się nimi bawiłem – mniej więcej do siódmej klasy. Potem zaczęły się moje pierwsze Dark Ages, trwające jakieś pięć lat. Wtedy wróciłem do Lego, już jako hobby, nie jako zabawki i niedługo potem zaczęła się historia Lugpolu.

Byłeś jednym z pionierów środowiska AFOLi w Polsce. Jak wspominasz te czasy?

Czułem się dość samotnie, bo wydawało mi się, że jestem jedyną dorosłą osobą w kraju zajmującą się modelarstwem Lego. Nawiązałem kontakty z zachodnimi AFOL-ami, w tym z Reinhardem Beneke i Johanessem Koehlerem, ale brakowało mi kogoś, z kim mógłbym pogadać po polsku o klockach. Wtedy natknąłem się na Krzyśka „Grasa“ Jankowskiego (nie pamiętam już przy jakiej okazji) i zobaczyłem model Dmaca (opisany jako dzieło dorosłego hobbysty) w galerii sklepu internetowego Krzyśka Powrózka. Próbowaliśmy z Grasem założyć własny serwis internetowy poświęcony Lego (wtedy wymyśliłem nazwę Lugpol), ale pomysł spalił na panewce, bo zabrakło czasu i przekonania. Jakiś rok później Maciek „MrGorgo“ wystartował ze swoim serwisem i forum, do którego niebawem dołączyłem.

Czemu akurat klocki? Co ci się podoba w tym hobby?

Lego zajmuję się tak długo, że nawet do dziś, po dłuższej przerwie, patrzę na świat przez pryzmat klocków. Ilekroć zobaczę jakiś ciekawy budynek, maszynę czy pojazd, natychmiast zaczynam zastanawiać się, jak ją zbudować z Lego. W tym hobby urzeka mnie przede wszystkim sztuka szukania kompromisów. Modelarstwo Lego nie jest dosłowne, jak inne rodzaje miniatur – bardziej chodzi o oddanie określonego charakteru danej konstrukcji niż stuprocentowe odwzorowanie jej wyglądu, proporcji czy funkcji.

Jakie są twoje klockowe plany? Budujesz coś teraz?

Teraz staram się zbudować model parowozu na makietę, którą Lugpol tworzy dla Lego Polska. Poza tym nie planuję innych modeli.

W przyszłości chciałbym skończyć swoje projekty, które nigdy nie wykroczyły poza etap wstępnych konstrukcji lub projektów CAD: makietę hanzeatyckiego miasta portowego, model Jagdtigera, niemieckiego niszczyciela czołgów. Czas pokaże, czy uda mi się zrealizować te plany.

Dziekuje za rozmowę!

* * *

Today, klocki interview Andrzej Szlaga - Shaggie, one of the pioneers of the polish AFOl community and the only Polish LEGO Ambassador so far. Forgive me not translating the whole into English, let me just say that Shaggie helped to design some Castle 2007 sets, especially 7036 „Dwarves‘ Mine“. We present (exclusively) one of his prototypes, unfortunatelu not turned into production set.

niedziela, 02 grudnia 2007
Nie zgub się na arabskiej ulicy...

Ciamek opublikował wczoraj swoją kolejną pracę konkursową na Colossal Castle Contest. Tym razem weteran z Wrocławia zaprasza nas na arabską ulicę:

Arabian Street

Arabian street  Arabian street

Diorama zawiera masę drobnych smaczków i szczególików. Mój ulubiony to facet z fajką wodną i niewolnik z liściem palmy. A wam co się podoba?

 * * *

Don't get lost on arabian street

Ciamek published his newest creation for Colossal Castle Contest - Arabian Street. Diorama has a lot of small interesting details. My favorite are slave with the palm leaf and guy with water pipe. And what have tou spotted?

Lista

Do Świąt pozostało ledwie 24 dni, najwyższy czas pomyśleć o prezentach ... dla siebie!

 

 (Święty Mikołaj w wersji bojowej autorstwa xLIGHTx)

Proponujemy Wam dzisiaj wzięcie udziału w zbudowniu Listy Życzeń do Świętego Mikołaja. W komentarzach pod tą notką odpowiedzcie na dwa pytania:

1. Który z istniejących zestawów chciałbyś znaleźć pod choinką?

2. Jakie nowe zestawy, linie, pojedyńcze klocki chciałbyś zobaczyć w ofercie LEGO w najbliższych latach?

Na dobry początek odpowiedzi naszych autorów:

Nexus:

Ad1. Piaskowy domek 4954. Jestem od niego uzależniony … To
doskonałe źródło klocków do budowy następnych kamieniczek do mojego
miasta. Właśnie kończę kolejną.

Ad2. Więcej budynków z linii Café Corner. Od pojawienia się tego
zestawu nastąpiła nowa era, w której doskonale się odnalazłem.

Hippotam:

Ad1. Lista zestawów którę chciałbym mieć jest tak duża, że wszystkie na raz nie
zmieściłyby się nawet pod choinką w nowojorskim Centrum Rockefellera.
Szczególnie tęsknym okiem patrzę zawsze na zestawy z zarzuconych już serii,
dostępne jeszcze na allegro. Teraz jeszcze są, za rok staną się białymi krukami.
Dlatego bardzo ucieszyłbym się z zestawów z linii Dino 2010, np z helikoptera 7298.

Ad2. Czekam na nowego Creatora, np. niebieskiego. Zauważcie, że zestawy z tej serii
mają zawsze jedne z przewodnich kolorów. Są czarne, czerwone, żółte, piaskowe,
zielone, ale od dobrych paru lat nie było niebieskiego. Ostatni - 4402 był mało
udany, a od tego czasu pojawiło się dużo części, które wartoby mieć właśnie
niebieskie (np. skosy).
A już szczytem szczęścia byłby duży zestaw w jakimś mniej popularnym kolorze,
np. pomarańczowy, jasnoniebieski, brązowy.

Szww:

Ad1. 10181 Wieża Eiffla - wiele z moich najmilszych wspomnień jest zwiazanych z tą
konstrukcja i taki klockowy model sprawiłby mi wiele radości; ponadto zestaw
jest cennym "dawcą" znacznej ilości szarych klocków :)

Ad2. Mam wielka nadzieje, ze bardzo udana jak narazie seria Castle wzbogaci sie o
rasę elfów :) J.R.R. ON !!!
Ucieszylyby mnie rownież "cywilne" zestawy z tej serii, choc niestety wiemy, że
narazie nie ma co takowych oczekiwać.
Od dawna też wyczekuję serii historycznych - głównie okresu starożytnej
Grecji i Rzymu - bardzo chciałybm zobaczyć w wersji LEGO hoplitów czy jakąś
kohotrę :)
Z części chętnie zobaczyłbym nowe wzory roslin.

Sariel:

Ad1. 8272 Snowmobile oraz 7784 The Batmobile Ultimate Collectors' Edition
wystarczą na wszystkie moje klockowe potrzeby.

Ad2. Oczywiście nowy, napakowany nową elektryką i duży dźwig mobilny :)
Jakiś czas temu na stronie Lego Technic była ankieta dotycząca
modeli jakie chcielibyśmy zobaczyć w danym przedziale cenowym, i
pamiętam że w jednym z górnych przedziałów proponowano 5-osiowy
dźwig.

Czekamy na wasze propozycje.***

Only 24 days till Christmas, time to put toghether your Wish List. We would like to invite you to share your proposals for such list with others. To make it easier you could simply answer following questions:

1. What would you like to find under the Tree?

2. What new sets, lines or individual bricks would you like to see in LEGO range in next few years.

Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.