A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Kategorie: Wszystkie | Giganci | Konkursy | Legendy | Pogadanki | Wydarzenia | Znaleziska | Złote Study
RSS
sobota, 13 stycznia 2007
Colossal Castle Contest IV

W czasie kiedy piszę tą notkę, społeczność AFOLi na całym świecie czeka na rozstrzygnięcie czwartej edycji Colossal Castle Contest (CCC4), corocznego konkursu organizowanego przez portal classic-castle.com.

O co dokładnie chodzi? Są to chyba najbardziej prestiżowe na świecie zawody AFOLi specjalizujących się w tematyce "Castle" - czyli wszystkim związanym ze średniowieczem. Co roku zmienia się lista kategorii w których można startować, ale jedno się nie zmienia - w październiku zamiera ruch na forach internetowych, trwa gorączkowe budowanie, a pod koniec grudnia, gdy zbliża się ostateczny termin zgłaszania prac konkursowych, następuje prawdziwy wysyp modeli.

Prace konkursowe można oglądać na stronie classic-castle, a my przyglądnijmy się modelom które zgłosili AFOLe zrzeszeni w Polskim Klubie Dorosłych Fanów Lego :

Kategoria: Battle Scene

W kategorii Battle Scene swoją pracę "Winter Games " wystawił Ciamek, jeden ze zwycięzców konkursu sprzed dwóch lat.

Praca przedstawia atak oddziału wikingów na wioskę bronioną przez lokalne siły zbrojne.

Kategoria: Medieval Life

W bardzo silnie obsadzonej kategorii "Medieval Life" swoje prace wystawiło aż trzech klubowiczów. k1089 zgłosił pracę "Trunkhouse ", przedstawiającą dom alchemika urządzonu w starym pniu drzewa.

Lomero przygotował model "Pharmacy ", czyli aptekę.

Niżej podpisany próbuje swoich sił zgłosiwszy pracę "Bakery ", czyli piekarnię.

Kategoria: Vehicles - Carts and Boats

W tej kategorii ciekawą pracę zatytułowaną "Sampan " wystawił Lomero.

Ciamek natomiast przygotował model nazwany "Lake Boat ":Kategoria: Medieval Bridge
W najciekawszej tegorocznej kategorii ściga się praca k1089 - "Ruined Bridge "

Kategoria: Miscellaneous

W kategorii "różności" Ciamek wystawił potężny "Lakeside Castle ".

Konkurencja jest silna, tym bardziej życzę naszym reprezentantom sukcesów w tegorocznej edycji. W międzyczasie, zanim jury ogłosi zwycięzców (planowane 16 stycznia, realnie w lutym), przedstawię niektóre prace konkursowe w kolejnych notkach.

O klockach
Historia
Firma Lego powstała w latach 30 w Danii, w pierwszych latach produkowała proste zabawki z drewna. Dzięki pomysłowości właściciela, zbiegowi okoliczności (pożar magazynu drewnianych zabawek) oraz postępowi w dziedzienie chemii przemysłowej, juz latach 50 powstały pierwsze plastikowe klocki.
Obecnie liczba części produkowanych przez Lego to ponad 10.000, w ponad 150 kolorach. Oprócz tradycyjnych, plastikowych części dostepne są silniki elektryczne, światłowody, systemy sterowania radiem, kompresory i siłowniki pneumatyczne, a także programowalne jednostki centralne korzystające z czujników ruchu, kamer i mikrofonów. Dzieki temu nic nie stoi na przeszkodzie zbudować z klocków Lego np. robota układającego kostkę Rubika.

Klocki
Sam klocek lego to przedmiot dość interesujący. Aby spełniał swoje zadanie, musi być wykonany bardzo precyzyjnie - z dokładnością do 2 mikrometrów. Dzięki takiej dokładności i starannie dobranemu materiałowi (ABS- akrylonitryl-butadien-styren) klocki daje się łatwo sczepiać ze sobą, konstrukcje zbudowane z nich są stabilne, a jednocześnie dają się łatwo rozczepić ręką dziecka. To między innymi dzieki kosmicznym wymaganiom technologicznym, przez długie lata nikomu nie udawało się podrobić klocków Lego. No i tłumaczy to również wysokie ceny...
 Szkice klocków 2x4 z dokumentacji patentowej
Już cztery jednokolorowe, identyczne klocki (2x4 "oczka") można połączyć ze sobą na 119.580 sposobów. Wraz ze wzrostem liczby dostepnych części i ich kolorów mnogość konstrukcji które można z klocków wykonać rośnie praktycznie do nieskończoności.
Skąd brać klocki?
Można oczywiście wybrac się do sklepu, ale wtedy jesteśmy ograniczeni w wyborze tym co duńska firma posiada w tegorocznym katalogu - ledwo niewiele ponad 200 zestawów. Dla prawdziwego kolekcjonera to kropla w morzu potrzeb!
Na szczęście na nasze potrzeby opowiada rynek wtórny. W internecie działa specjalizowana platforma handlu klockami bricklink.com, która gromadzi obecnie ponad dwa tysiące sklepów internetowych obracających tylko i wyłącznie klockami.

Jak każdy rynek kolekcjonerski, tak i ten ma swoje białe kruki i pasjonatów spędzających pół życia na ich zdobyciu. Rzadkie zestawy z lat 70 znajdują swoich nabywców za kwoty liczone w setkach i tysiącach dolarów. Nie trzeba daleko szukać - choćby na naszym rodzimym Allego, niektóre aukcje tak rozpalają emocje, że końcowe ceny unikalnych zestawów, czy nawet pojedyńczych figurek szybują do poziomu kilkuset złotych...


Frankfurt Hauptbahnhof

Od września 2004 Rainer Brendler buduje model dworca kolejowego we Frankfurcie.

Model powstaje w skali 1:40, łatwo więc policzyć, że skoro prawdziwy kompleks budynków ma 280 na 260 metrów, to gotowy model będzie mierzył 7 x 6.5m. Do tej pory Rainer poświęcił tej pracy ponad 400 godzin. Planowanie i projektowanie modelu trwało prawie rok!.

Na uznanie zasługuje mistrzowskie oddanie detali architektonicznych :

Model obecnie zbudowany jest z ponad 150 tysięcy klocków. Wspaniałą, nietypową konstrukcją jest dach który jest wygiętą płaszczyzną zbudowaną z setek klocków 1x2 . Obecnie trwają prace nad wnętrzem - Rainer zapewnia, że w przyszłości zobaczymy tam perony, tory i oczywiście pociągi.

Jak widać na poniższym zdjęciu, pomimo trwającej budowy, z dworca w grudniu skorzystał przynajmniej jeden VIP.

piątek, 12 stycznia 2007
Prototypy nowych modeli

Podczas corocznego zlotu AFOLi w niemieckim Frechen, grupa designerów LEGO pokazała pierwsze przymiarki do nowych modeli samochodów.

Mustang:

Aston-Martin:

DeLorean (Powrót do Przyszłości)

VW Beetle, czyli garbus:

Modele są szaro-bure, bo to tylko prototypy.

Designerzy wykorzystali okazję i przeprowadzili małą sondę wśród uczestników zlotu. Pytania dotyczyłu najlepszego wg. fanów modelu, oczekiwanej ceny oraz stylu budowania (ze studami czy bez). Bezapelacyjnie wygrał garbus. I słusznie, bo w odrożnieniu od pozostałych, jest to model rozpoznawalny na całym świecie, co daje szansę na przyzwoitą sprzedaż gotowego zestawu.

Fajnie jest widzieć jak firma przysłuchuje się dorosłym fanom. Ledwo w październiku mieliśmy ankietę: jaki model samochodu powinien być teraz przygotowany, a już w styczniu widzimy prototypy.

Źródło: lugnet

czwartek, 11 stycznia 2007
Coś obrzydliwego

Na dobry początek coś obrzydliwego. Big-X zbudował paskudę, której widok mnie odrzuca a jednocześnie fascynuje.

Znawcy może rozpoznają że jest to model ohmu z filmu "Nausicaa of the Valley of Wind" Hayao Miyazakiego. Ja nie widziałem filmu, ale podziwiam piękną konstrukcję, organiczny charakter modelu i piękne detale.

1 ... 61 , 62
 
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.