A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
niedziela, 20 stycznia 2008
Best of CCCV - Festivals and Celebrations

Podobnie jak rok temu, przyglądamy się pracom zgłoszonym na tegoroczny, piąty już Colossal Castle Contest. Zacznijmy od kategorii 'Festivals and Celebrations", czyli święta i uroczystości.

AFOLe zgłosili 25 prac. Najbardziej efektowna wg. mnie jest praca DARKspawna "Festus Fatuorum" , przedstawiająca przemarsz wędrownej trupy artystów podczas średniowiecznego świeta.

Festus Fatuorum

Wszystko jest na swoim miejscu - siłacz rozrywający łańcuch siłą mięśni, śmierć , żongler , połykacz ogni. Nie zabrakło zmaczków drugiego planu - na parterze ktoś czai sie na kaczki, powyżej nieuważny widz przelatuje przez barierkę, a wszystkiemu z boku przygląda się... drużyna Robin Hooda ! Dodatkowym plusem jest to, że scenka nie sprawia wrażenia chaotycznej i ciasnej, co jest grzechem wielu prac zgloszonych do tej kategorii.

Kto może zagrozić DARKspawnowi? Jury może się spodobać "Merry Christmas " Micacha Bergera przedstawiająca występ wędrownego teatru w przysypanym śniegiem miasteczku.

Merry Christmas

Tutaj faktycznie anioły mają co robić - tyle się dzieje. Trzeba ratować zakochaną parę przed oblaniem nieczystościami wylewanymi z okna, trzeba ratować jegomościa ktory stracił równowagę i spada z dachu. A wśród widzów przedstawienia grasuje kieszonkowiec, którego też trzeba unieszkodliwić. Praca ma kilka fantastycznych detali, szczególnie podobająmi sięozdoby świąteczne z węży i z zielonych rączek minifigów. Fajny jest też osiołek na scenie, ale w dziedzinie charakteryzacji, rekord bije człowiek przebrany za krokodyla który bierze udzial w bójce za sceną.

Myślę, że przynajmniej wyróżnienie wywalczy praca naszego klubowego kolegi Ciamka, "Judgement Day":

Judgement Day

Praca przedstawia typowo średniowieczną forme rozrywki - tluszcza obrzuca zgniłymi warzywami złoczyńcow zakutych w dyby.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na dwie prace. Pierwsza to "Annual Fair in Edessa" Giorgio Chronasa. Wprawdzie brakuje jakiegoś motywu wiądącego w tej pracy, ale za to mnóstwo się dzieje:

Annual Fair in Edessa

Druga to "Parade/Assassination" autorstwa Quickblade22. Jedyna orientalna propozycje w zestawieniu:

Parade/Assasination

* * *

Just like year ago, we look at the Colossal Castle Contest V entries and wonder who could win. We start from "Festivals and Celebrations" category.

From 25 creations that AFOLs sumbitted the most spectacular one is DARKspawn's "Festus Fatuorum". Tough competition would be "Merry Christmas" by Micach Berger. I guess Honorable Mention would go to Ciamek for "Judgement Day", Giorgio Chronas for "Annual Fair in Edessa" and Quickblade22 for "Parade/Assassination".

sobota, 13 października 2007
Wracam walcem

Wracam po kilku dniach nieobecności i odrabianie zaległości rozpoczynam od własnego modelu który zbudowałem na zakończony tydzień temu czwarty etap BTT. To bardzo prosty walec drogowy ulokowany w nieodległej przyszłości. Ot, taki lekki drobiazg zmontowany w kilka godzin:

 

Turbowalec

 

* * *

I delurk from long absence to feature my own model. It's a roller placed in the future, a quick creation prepared for fourth round of our BTT contest.

 

poniedziałek, 24 września 2007
Czołgiem po smieci
Rok 2107 (znowu!)

Sprzątanie miasta które rozciąga się na całą powierzchnię planety to prawdziwa wojna z żywiołem. Aby ją wygrać, trzeba dysponować najlepszym sprzętem. Ten pogląd podzielają władze Federacji, które zamówiły kilkaset egzemplarzy HCV "Armadillo".

To moja trzecia praca zgłoszona na tegoroczny BTT. Oczywiście, tradycyjnie musiał się pojawić robo-pies:

Ooops

* * *

Year 2107.
In the city of the future, fighting with garbage is a real war. To win that war you have to use the best hardware. Introducing: Heavy Cleaning Vehicle Armadillo".

This is my third creation submittet to Lugpol's Brivk Transport Tycoon Contest. 

niedziela, 09 września 2007
Komu potrzeba więcej kół?

Tegoroczne zlecenia BTT robią się coraz ciekawsze. Właśnie zakończyliśmy zgłaszanie prac do drugiego etapu. Należało zbudować:

 • Pojazd transportowy z ładunkiem używając mniej niż 150 klocków (100 + 50) lub
 • Pojazd a'la pociąg przy użyciu maksymalnie 3 kolorów
 • Pojazd tranportowy dla min. 3 osoób poruszający się na mniej niż 3 kołach (lub nogach, dla konstrukcji kroczących).

Wybrałem ostatnie zadanie i urodziła się z tego taka konstrukcja - All Terrain Single Wheeler:

 

 

04.jpg   07.jpg    17.jpg

Więcej o pracy - na forum Lugpolu

* * *

This year's edition of BTT contest brings more and more interesting challenges. We just finished second round. The task was to build:

 • Transport vehicle and it's load with less than 150 pieces (100 + 50)
 • Train-like transport vehicle using 3or less colors
 • Transport vehicle with less than 3 wheels or less than 3 legs


I have chosen the last one and here it is: All Terain Single Wheeler

piątek, 17 sierpnia 2007
Smok a sprawa polska

Pojawiły się już pierwsze prace w tegorocznym BTT. Dzisiaj przedstawię wam dwie, bardzo ciekawe.

Zacznijmy od początku, zlecenie wyglądało tak:

Komunikacja masowa

Prawdopodobnie wszyscy korzystaliście na codzień z komunikacji publicznej. Tymczasem są na świecie wielkie miasta, w których nie ma żadnej komunikacji publicznej.
W tym zleceniu należy zbudować model pojazdu służacego do przewożenia mieszkańców dużego miasta. Oprócz tramwajów, autobusów i metra jest wiele innych typów takiego transportu. W Amsterdamie są to tramwaje wodne, w Tokio monorail, w Delhi riksze, w Nowym Jorku promy, a w Budapeszcie nawet kolejka górska.
SF: bez zmian
Fantasy: pierwsze pojazdy komunikacji masowej miały napęd konny, zawsze zostaje też steampunk

W najśmielszych myślach nie spodziewałem się jednak takiego podejścia do problemu:

Oto praca crisesa pt. Smokobus.

A teraz najciekawsze: zupełnie niezależnie, wtym samym czasie Iskra zbudowała ... Smoka Transportowego!

Aż się boję co będzie dalej ...

***

Entries for this year BTT have started to appear. I would like to present you two of them.

The challenge was to build a model of mass communication vehicle capable of transporting citizens of a big city. In my wildest dreams I haven't expected ... dragon buses. Two contestants - crises and Iskra - had the same, quite unusual, idea.

czwartek, 16 sierpnia 2007
Klocki z czuba - podsumowanie Hippotama (1)

Psim obowiązkiem jurora konkursu Klocki z Czuba było siedzieć cicho i nie komentować przychodzących prac przed werdyktem. Nie spodziewałem się, że tak trudno będzie mi trzymać język za zębami, przyzwyczaiłem się przecież że jak widzę coś fajnego, to od razu lecę napisać o tym na blogu.

Śledzenie kolejnych nadchodzących prac było więc jak walka z odruchem Pawłowa. Na szczęście już mogę pisać swobodnie - zapraszam więc na subiektywny przegląd zgłoszeń w konkursie sportowym. Dzisiaj prace z kategorii Scenka sportowa.

Najważniejsze wg. mnie w scence sportowej jest pokazanie dynamiki, ruchu - tego co jest istotą sportu. Oprócz tego kryterium, brałem pod uwagę również dopracowanie detali, poczucie humoru. Ważne też było dla mnie, żeby praca opowiadała jakąś historię.

* * *

I wish you could feel my pain as I could not comment on entries submitted to "Klocki z Czuba" contest. At last, since the contest is over I can finally share my thoughts. Today - a sport scene category.

What was most important in this category, in my opinion is a dynamics. A sport vignette should show the movement, which is the essence of the sport. Other important aspects are details, humor and a story that the creation tells us.


Zwycięzcą konkursu został Maciej Karwowski, który zgłosił aż cztery scenki. Wszystkie są warte przestudiowania, ale najwspanialsze to Motocross i Legolungma. Błoto w motocrossie jest genialne, a same skaczące motocykle (zbudowane z małych klocków) to prawdziwie koronkowa robota. Z kolei Legolungma jest wspaniale sfotografowana - postawinie scenki na lustrze dało przepiękny efekt.

* * *

The winner is Maciek Karwowski who submitted four entries. All are worth studying, but most spectacular are Motocross ans Legolungma. Mud in Motocross is really ingenious touch, and the jumping brick-built bikes are jaw-droping amazing. Legolungma's photos are fantastic. Placing a scene on a mirror gave a spectacular effect.

Motocross Legolungma

Moim faworytem był jednak zdobywca drugiego miejsca - Crises, który zgłosił dwie prace. "Podwójny skok" to prawdziwy majstersztyk. Bardzo dowcipna praca, pełna ruchu i co ciekawe - oszczędna w środkach. Druga praca Crisesa, "Gimnastyk" też jest swietna - przy użyciu absolutnie minimalnej liczby klocków pokazuje ruch i dynamikę. Brawo.

* * *

Second prize winner, Crises, was my favorite. His "Double Jump" is a masterpiece. Great sense of humor, great dynamics and what is interesting - it is simple (in a good way - not overdatailed). "Gymnast" also great - we can really see the move here. Congratulations!

 

18_01.jpg 20_01.jpg

 Zdobywcą trzeciego miejsca jest Liwnik za scenkę "Wyscig Kolarski". Jak już pisałem w nominacjach - mina pechowego kolarza i kierownica w jego ręku jest bezcenna. Nie przegapcie rozkosznych uśmiechów zadowolenia na twarzach jego rywali.

* * *

The winner of 3rd prize is Liwnik and his "Bike race". As I already wrote - the face of the unlucky biker is priceless. Don't miss the smiles on the faces of his contenders.

 

 Bardzo podobały mi się pracę Kuby "Kubańskiego" (to prawdziwe nazwisko?). Są dowodem na to, że nie trzeba było mieć w ogóle klocków żeby powalczyć o medale. Poza tym, Kuba załapał się na główną stronę Gazety i reklamował nasz konkurs!

* * *

I really like the creations of Kuba Kubański (is that a real name?). They are the proof that you don't have to own a single brick to fight to the medals. And, Kuba's was work was used as contest ad on the front page of gazeta.pl (one of the Poland's largest portals).

 

 
Kolejną ciekawą pracą była rekonstrukcja słynnej "Ręki Boga" Diego Maradony autorstwa Cyryla Kulińskiego. Proste, a ładne, prawda?

* * *

Another interesting entry was "Diego Maradona's Hand of God" by Cyryl Kuliński. Simple, but nice, isn't it?

Reka Boga Ręka Boga

 


 

Interesującą scenkę zgłosił Grzegorz Szczupał. Jego "Niezbyt udane mistrzostwa - powrót do domu" dobrze pokazują kotłowaninę uciekających do samolotu reprezentanów. Zastanawia mnie tylko co tam robi czarownica i dinozaur, ale to nieważne - dzięki temu wydaje się, że na lotnisku panuje totalny chaos.

* * *

Grzegorz Szczupał submitted an interesting entry. His "Not so fortunate championship - going home" shows the crowd following the team escapingto the airplane. I cannot figure out why there is a dino on the plane, but who cares - it looks like there is a total chaos on the airport.

 

 

 

środa, 15 sierpnia 2007
Brick Transport Tycoon (in English)

LugPol’s annual contest Brick Transport Tycoon has just started. Let me tell you how it works.

- It lasts 12 weeks! There are 6 stages, two weeks each.

- At the beginning of each stage we publish at least 4 different challenges. Some of them are tough, some funny and some are outright crazy. You need to choose one of them.

- Accepting a challenge means (typically) that you need to build a model of transport vehicle with its load.

- At the end of each stage all participants and kind observers are asked to vote for their favourite model. According to these votes we award points.

- Player with most points after 6 stages is a winner.

- This year the main prize is last year winning model – Space Garbage Truck by jerac

- To finish some of the challenges two or more players need to cooperate.

If you would like to take part in our game, visit LugPol. We do speak English so feel free to communicate in this language.

Below (in the previous post) we present few of fine models built for last year BTT.

piątek, 27 lipca 2007
Klocki z czuba - zgłoszone prace

Jury konkursowe w dalszym ciągu obraduje. W międzyczasie prezentujemy wszystkie zgłoszone prace. Zaglądnijcie i wybierzcie swoich faworytów.

* * *

The jury is still debating. In the meantime, please take a look at all entries submitted and choose your own favorite creations.

wtorek, 24 lipca 2007
Klocki z Czuba - koniec przyjmowania zgłoszeń

W niedzielę minał termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu Klocki z Czuba. Dziękujemy wszystkim którzy nadesłali swoje prace - jesteście "z czuba"! Mamy aż 36 scenek sportowych, 1 maskotkę i 16 pomysłów na nowe dyscypliny.

W tym momencie jury debatuje nad wyborem finalistów, których listę ogłosimy najpóźniej 29 lipca. Przypominamy, że zwycięzca zostanie wyłoniony poprzez głosowanie w którym wezmą udział czytelnicy serwisu zczuba.pl .

W międzyczasie - prosimy wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie o weryfikację, czy ich prace znajdują się na załączonej poniżej liście startowej. Jesli nie, prosimy o szybki kontakt (klocki@gazeta.pl)

Poniżej prezentujemy pracę Iskry "Pływanie (z) rekinkiem". Zgłoszenie dotarło do nas po terminie i niestety nie możemy go przyjać, choć praca jest świetna. Bardzo nam z tym ciężko, ale zasady muszą obowiązywać wszystkich...

Pływanie z rekinkiem

 

* * *

On Sunday we stopped to accept entries for Klocki z Czuba contest. We would like to thank all of you who submitted creations - you rock! We've got 36 sport scenes, 1 mascott and 16 ideas for a new sport type.

Jury started discussing the entries and will choose the set of finalists by July, 29. Then, the winner will be selected by votes of zczuba.pl readers.

In the meantime - we ask everyone who send their creations to check if you are on the starting list. If your creation is missing, please let us know (klocki@gazeta.pl).

The photo above is Iskra's "Swimming with sharks". This entry came too late and we cannot accept it, but we think it's great. It is a hard decision for us, but rules are rules...

 

Lista startowa:

Scenka sportowa

Leszek Dziubek, Zawody rzutu oszczepem
Wojciech Pejaś, Szermierka - Floret
Wojciech Pejaś, Szermierka - Szpada
Wojciech Pejaś, Szermierka - Szabla
Wojciech Pejaś, Strzelectwo
Wojciech Pejaś, Rzut oszczepem
Wojciech Pejaś, Siłacze - Strongman
Marcin Jóźwik, Spacer farmera
Marcin Jóźwik, Pseudokibice
Paweł Kowalczyk, Let da mashing begin!
Cyryl Kuliński, Diego Maradona's Hand
Wojciech Nawrocki, Robert the Indestructible
Piotr Ślęzak, Młody Robert Kubica
Wojciech Pejaś, Robert Kubica
Wojciech Pejaś, Judo
Jarvin, Wyścig rydwanów
Leszek Dziubek, Skok wzwyż
crises, Podwójny skok
Maga, Skoki zostały zawieszone
crises, Gymnast
Karol Czerwonka, Skok o tyczce
Magda Sztanga, Podium wyścigu
Magda Sztanga, Siatkówka plazowa mikstów
Magda Sztanga, Meta zjazdu narciarskiego
Cyryl Kuliński, Enrique Iglesias - Do you now (ping pong song)
Maciej Pomiankiewicz, Skok na bungee
Kuba Kubański, Bieg przez płotki
Kuba Kubański, Skok o tyczce
Maciej Korolik, Ostatni dołek
Miłosz Król, Wspinaczka wysokogórska

Maciej Karwowski, Legolungma

Maciej Karwowski, Dakar
Maciej Karwowski, Rocky
Maciej Karwowski, Motocross
Grzegorz Szczupał, Niezbyt udane mistrzostwa - powrót do domu
Liwnik, Wyścig kolarski

Andrzej Chrystyniak, Finisz biegu zużlowego 

Maskotka Euro 2012

Piotr Ślęzak, Pan Piłka

Nowa dyscyplina sportowa

Wojciech Pejaś, Kto da więcej?
Michał Nawrot, Trening Marines
Maciej Koszyka, Wywożenie na taczkach
Magda Sztanga, Wyścig z toczeniem opon
Marcin i Tata, Wyścig samochodów na 400 m przez płotki
Michał Nawrot, Wyścigo traktorów
smyk, Jaskółka na dystansie 3,5 promila
Miłosz Król, Zawody w wyciąganiu drewna z wody
Marcin Kitala, Zawody w kopaniu kurczaków
Maciej Karwowski, Wyścigi latających dywanów
Karol Czerwonka, Rzut Patelnią
Marcin i Tata, Samochodowy skok o tyczce
smyk, Wyścig na wózkach
crises, Głową muru nie przebijesz
Ricardo Silva, Golf in the moon
Marisa Silva, Sled basket

Prace odrzucone:

Iskra, "Pływanie z Rekinem" - praca przyszła po terminie
Sebastian Zadrożny - Zbyt duże zdjęcia

 

wtorek, 17 lipca 2007
Klocki z Czuba - Nagrody

Już tylko 5 dni dzieli nas od ostatecznego terminu zgłaszania prac w konkursie Klocki z Czuba, organizowanego przez wasz ulubiony blog i szaloną ekipe zczuba.pl.

Dostaliśmy właśne fotografie nagród, więc od razu publikuję:

Plecak

Co jest do wygrania?

 • Główna nagroda w kazdej kategorii konkursowej: duży plecak + wiatrówka
 • Za drugie miejsce: średni plecak
 • Za trzecie miejsce: mały plecak
 • Za czwarte miejsce: t-shirt

Planujemy jeszcze drobne nagrody-niespodzianki.

Wszystkie plecaki i odzież są renomowanej marki gazeta.pl która jest jednocześnie sponsorem konkursu.

Tak więc, Panie i Panowie - klocki w dłoń i do dzieła. Chcemy zobaczyć czy potraficie!

* * *

Only 5 days left to the deadline of Klocki z Czuba contest, held by your favorite blog and the crazy team of zczuba.pl.

We have just received the prize's photo, here they are (above). So. what can you win?

 • Grand Prize in each category: big backpack + windjacket
 • Second place - medium backpack
 • Third place - small backpack
 • Fourth place: t-shirt

We plan some small surprize prizes.

All backpacks and other stuff is kindly donated by gazeta.pl who is the sponsor of the contest.

 

So, Ladies and Gents - take the bricks into your hands and show us what you can do!

 
1 , 2
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.