A F O L - z ang. Adult Fan Of Lego, określa osobę która, często po okresie tzw. Dark Age kiedy porzuca zabawki z dzieciństwa, wraca do klocków LEGO i zajmuje się nimi jako hobby.
Kategorie: Wszystkie | Giganci | Konkursy | Legendy | Pogadanki | Wydarzenia | Znaleziska | Złote Study
RSS
wtorek, 05 lutego 2008
Złote Study przyznane, V1 rządzi

Dziś w nocy ogłosiliśmy wyniki plebiscytu Złote Study 2007. Gratulujemy zwycięzcomi uczestnikom, dziękujemy wszystkim głosującym.

Wkrótce na stronie konkursu opublikujemy krótkie podsumowanie oraz informacje o planach na przyszłoroczną edycję.

* * *

Last night Golden Stud 2007 awards were announced. Congratulations to the winners and nominees, we also would like to thank everyone who voted. In couple of days we will publish contest summary and plans for 2008 edition.

czwartek, 31 stycznia 2008
Złote Study - Głosujemy!

Dziś o północy rozpoczęliśmy głosowanie w naszym plebiscycie Złote Study 2007 . Zbieranie głosów potrwa cztery doby i zakonczy sie w poniedziałek o północy. Zapraszamy, nie przegapcie szansy na wskazanie swojej ulubionej pracy 2007 roku!

 

Glosujemy!

 

* * *

Voting for Golden Studs 2007 (Polish LEGO Community Awards) has started today at 0:00. Don't miss the chance to vote for tour favorite creation of 2007!

piątek, 25 stycznia 2008
Złoty Galidor czyli wpadka roku

Na zakończenie prezentacji nominacji do tegorocznych Złotych Studów 2007 mamy kolejną nagrodę specjalną - Złoty Galidor dla wpadki roku. Zapraszamy do zapoznania się z kandydatami.

Za kilka dni przedstawimy zasady glosowania.

* * *

As a last category in Golden Studs contest, we present the nominations for Golden Galidor Award, for the worst screw-up of the year. Go, meet the candidates (Polish only, sorry). 

In a few days we will explain how the voting works. 

Złote Study 2007 - Najlepszy Duży Model

 

Jak pewnie już zauważyliscie Złote Study przeniosły się na własną stronę. Właśnie tam przed chwilą opublikowaliśmy przedostatnią kategorię: Duży Model. Zobaczcie koniecznie jakie sześć modeli uważamy za najlepsze w minionym roku.

***

You may have noticed that our Golden Studs awards nominations moved to their own web page. You will find there our next to last catgory: Large Model. Make sure you check it out!

wtorek, 22 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Najlepsza miniaturka

 

 

Złote Study 2007

Najlepsza Miniaturka

 

 

 


Rok 2007 to rok renesansu miniaturek w polskiej społeczności AFOLi. Z dwóch powodów.

Pierwszy - to Crises. Nasz mistrz miniaturek przebojem wdarł się na scenę i wydaje się. że prędko z niej nie zejdzie, a buduje corac lepiej. Drugi powód, to (nieskromnie przyznamy) konkurs "Klocki z czuba", ktory wygenerował nam masę tych małych arcydzieł. Aż cztery z siedmiu prezentowanych tutaj prac zostało stworzonych właśnie na ten konkurs.

Zdecydowaliśmy się liberalnie podejść do definicji miniaturki, uwzględniliśmy również troszkę większe prace które nie pasowały nam do kategorii "Diorama". Nominacje otrzymują:

Motocross, autor: V1

Motocross

 

Motocross zdobył główną nagrodę w konkursie "Klocki z Czuba", w kategorii "Scenka sportowa". Nominujemy za:

 • Dynamikę i ruch uchwyconą w tej scenie
 • Najpiękniejsze błoto z klocków jakie widzieliśmy
 • Motory!

S&M, autor: Crises

 

S & M

 

Pracę crisesa nominujemy za:

 • odważną tematykę "dla dorosłych"
 • błyskotliwe wykorzystanie akcesoriów z Batmana
 • absolutnie pionierskie wykorzystanie czerwonego Technic Axle 2 (hmmm.. notched)
 • maksymalizację przyjemności przy jednoczesnej minimalizacji powierzchni pracy

Wywożenie na taczkach, autor: Ciamek

Barrow Run

 

 

Praca Ciamka zdobyła trzecie miejsce e wspomnianych już "Klockach z czuba". Dziś nominujemy ją za:

 • Fantastyczne, absurdalne poczucie humoru
 • Wspomnienie niezapomnianych lat transformacji ustrojowej lat 90-tych
 • Doskonale dobrane figurki - kapitalistow na taczkach, robotników, gapiów oraz startera

Rapid Transfer Gate #33, autor: Hippotam

(tekst nominacji: Nexus)

 

RTG

Praca powstala na konkurs BTT, w ktorym wygrala I etap. Nominujemy ją za:

 • futurystyczny klimat
 • bogactwo detali
 • pefekcyjna krzywizne glownej struktury
 • robo-psa!

Wyścig latających dywanów, autor: V1

 

Latające dywany

Kolejna praca związana z Klockami z Czuba. Tym razem - zwycięzca kategorii"Nowa dyscyplina sportowa". Nominujemy za:

 • Oryginalną, przestrzenąą kompozycję. Główna scena rozgrywa się naczubkach palm.
 • Orientalny klimat z nutką tuningu (rakietowy dywan)
 • Swietne uzycie ręczników z serii LEGO Scala, wydawałoby się - nieprzydatnych

Pływanie (z) rekinkiem, autor: Iskra

Plywanie (z) rekinkiem

 

Praca zbudowana z myslą o "Klockach z czuba", ale z przyczyn proceduralnych niestety nie dopuszczona do rywalizacji. Dzisiaj nie ma takiego niebezpieczeństwa. Nominujemy pracę Iskry za:

 • brutalny, lecz skuteczny sposób zapewnienia atrakcyjności wyścigu pływackiego. Nawet przegrywający zawodnik skupia na sobie uwagę widzów. Może nawet najbardziej z wszystkich...
 • Niespotykany pomysł na scenkę i bardzo dobre wykonanie
B-Boy, autor: crises

 

B-Boy

B-boy to jedna z najnowszych prac crisesa. Nominujemy za:
 • Ruch tancerza uchwycony na scence
 • Świetną scenografię -zdezelowana tablica do gry w kosza, koszna smieci, krzaki.
 • Bluzę z emblematem classic-space noszoną przez ziomala po prawej
poniedziałek, 21 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Najlepszy Budowniczy

 

 

Złote Study 2007

Najlepszy Budowniczy

 

 

 

Nie ma co ukrywać, to chyba najbardziej prestiżowa kategoria. Chcieliśmy w niej nominować tych z polskich AFOLi, którzy wykazują najwyższy światowy poziom, dla większości z nas zupełnie nieosiągalny. I znowu tak się złożyło że dwie z nominacji przypadły członkom redakcji, mamy nadzieję że zaakceptujecie nasz wybór, według nas nie mogło być inaczej.

Patrząc na poniższą listę nie sposób oprzeć się wrażeniu że polska społeczność AFOLi ma się czym pochwalić przed resztą świata.

Jerac

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie wyrazić następującą opinię na temat Jeraca: "On nie jest normalny". Podtrzymuję ja i dzisiaj. Poziom komplikacji jego modeli nie mieści się na żadnej skali. Potrzeba doprawdy niezwykłej wyobraźni żeby w ten sposób łączyć ze sobą i wykorzystywać klocki. Jerac jest niekwestionowanym mistrzem modeli kosmicznych w mikorskali. Już to samo wystarczyłoby żeby zasłużył na naszą nominację. Na tym jednak nie koniec, Jerac potrafi budować równie fantastyczne modele w kategorii Model Team czy w skali minifig. Na osobną uwagę zasługują jego modele ze świata Warhammera 40.000. Zdobywca nagrody na najlepszą pracę BTT 06.

 

 

V1

Ma tą niezwykłą zdolność że za co się nie weźmie to wychodzi majstersztyk: motory, miniaturki, duże modele, a nawet Technic. Najbardziej wszechstronny z naszych utalentowanych AFOLi. Tryumfator LugPolowego konkursu na najlepszy model roku, kandydat na bardzo dobry wynik w CCCV, nominowany w kilku kategoriach Złotych Studów. Nie możemy oczywiście nie wspomnieć o rewelacyjnych modleach motorów w skali minifig: budując je V1 wyznaczył zupełnie nową jakość w tej skali, przesunał też granicę technicznych możliwości takich modeli.

 

pit

Kolejna nominacja dla bardzo wszechstronnego budowniczego. pit nie stroni przed kolejnymi wyzwaniami. Znaliśmy go z modeli wojskowych w skali minifig na najwyższym światowym poziomie ale w ostatnim roku pokazał między innymi ciekawe miniaturki, świetną dioramę, doskonały wirtualny model wagonu. Zdobywca nagrody na najlepszą pracę BTT 07.

Ciamek

Buduje dużo i bardzo dobrze. Odnoszę nieodparte wrażenie że budowanie kolejnych świetnych modeli przychodzi mu z niezwykłą łatwością. Zupełnie nie oznacza to że zbudowane są na chybcika czy niestarannie, wręcz przeciwnie! W pracach Ciamka widać bardzo dobrze przemyślane pomysły i bogactwo szczegółów. Zdobywaca wielu nagród w kolejnych CCC.

Misterzumbi

Prace Misterzumbiego nie dają się sklasyfikować. Są na poziomie, o którego istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Pewnych rzeczy po prostu nie da się zbudować. No chyba że jest się Misterzumbim. Pasjonat Hot Rodów i miłośnik polskiej myśli technicznej.

Sariel

O LEGO Technic wie wszystko. I wszystko potrafi w tej kategorii zbudować. Nawet nie udajemy (reszta redakcji) że rozumiemy jak to wszytsko działa. Wiemy jednak z całą pewnością że są to modele na poziomie, który na całym świecie osiągnęła bardzo niewielka grupa budowniczych.

Hippotam

To przypadek dość szczególny. Równie dobrze czuje się w tak różnych tematach jak Castle i Space. W obydwu dziedzinach osiągnął mistrzostwo. To oczywiście nie wszystko, niedawno zaskoczył nas fantastyczną pracą z kategorii Model Team. Zwyciezca LCC i BTT 07, mocny kandydat na podium w tegorocznym CCC.

 

***

 

GOLDEN STUDS 2007 - BEST BUILDER 

Probably the most prestigious category. We would like to nominate those of Polish AFOLs who present such skills that are not achievable for most of us.

Jerac

Some time ago I said about him: "He's not normal". I still think this is the case. The level of technical complication of his models is way beyond any scale. You need truly unusual imagination to come up with such ways of using regular bricks.

V1

No idea how he does it but everything he ever did turned up to be a masterpiece: motorcycles, vignettes, large models, even the dreaded Technic.

pit

Another multitalented builder. Never afraid to face another challenge. Not only master of all things military but also creator of interesting vignettes, dioramas and virtual model of railway wagon.

Ciamek

This one builds a lot and very well too. I have this feeling that all these fantastic models come very easy to him. It doesn't mean they are hastily build, quite contrary, in each one you can notice well thought through ideas and attention to detail.

Misterzumbi

Impossible to describe. His models reached the level we have never even expected was possible. Some things simply can't be built. Unless you are Misterzumbi, it is.

Sariel

Knows everything Technic and can build anything Technic. On par with world's best Technic builders.

Hippotam

Unusual case. Achieved same level of mastery in such different areas as Castle and Space. And that's not the end of his talents. Recently surprised us all with brilliant Model Team creation.

piątek, 18 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Za Zasługi dla Społecznosci

 

 

 

Złote Study 2007

Nagroda Specjalna Za Zasługi dla

Polskiej Społeczności AFOL-i

 

   
 

 

Dziś bardzo ciekawa kategoria "Za Zasługi dla polskiej społeczości AFOLi". W naszym AFOLowym środowisku jest trochę osób które w sposób szczególny zaangażowały się nie tylko w dorosłe budowanie z klocków, ale również w kreowanie wydarzeń związanych z naszym hobby, pomoc innym czy też codzienna żmudną pracę nad utrzymywaniuem serwisów internetowych. Takie właśnie osoby chcielibyśmy wyróżnić.

Naturalnym kandydatem wydawał się nam Hippotam, założyciel tego bloga i pomysłodawca Złotych Studów. Doszliśmy jednak do wniosku że nie możemy nominować bloga na blogu i Złotych Studów w Złotych Studach. Wierzymy, że zasłużona nagroda jeszcze go spotka.

Nie udało się nam natomiast uniknąć nominacji dwóch innych członków redakcji, jednak tym razem za działalność, w obu przypadkach, na innym polu. Zapraszam do lektury.

Maciej Drwięga

 

 

Sprawa jest tak oczywista, że aż nie wiem o czym pisać. To właśnie dzięki Maciejowi mamy, w postaci LugPolu, swoje własne miejsce, gdzie się spotykamy, dyskutujemy, z dumą prezentujemy nowe prace i niecierpliwością czekamy na oceny innych. Olbrzymią zasługą Macieja jest narzucenie i konsekwentne egzekwowanie bardzo wysokiego poziomu dyskusji na forum. W porównaniu do innych znanych mi for jest to zupełnie inna klasa. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale korzystając z LugPolu dostajemy za darmo usługę, której świadczenie wcale darmowym nie jest.

Przedłużeniem działalności forumowej w świat realny jest coroczna wystawa w Muzeum Zabawek w Kielcach. Maciej jest animatorem tego przedsięwzięcia. Właśnie na tej wystawie mamy okazję pokazać swoje hobby szerokiej publiczności i przekonać się jak doskonale modele z klocków są odbierane. Szczerze zazdroszczę wszystkim szczęśliwcom bywającym we wrześniu w Kielcach.

 

 

Sariel

 

Sariel

 

Sariel w tym roku wdarł sie jak huragan w nasze środowisko i od razu "zawojował" poletko Technicsowe. W krótkim czasie przygotował pożyteczne kalkulatory przełożeń, zbudował Lugpolowe Wiki gdzie opublikował masę ciekawych i dobrze napisanych artykułów (nawet Hippotam mający alergię na dziurawe klocki zrozumiał jak działa skrzynia biegów). Kiedy padł Brickshelf, Sariel szybciutko uruchomił serwis Gardenium na którym do dzisiaj polscy AFOLe przechowują zdjęcia swoich prac. Na tym nie kończy się lista zasług naszego redakcyjnego kolegi. Z jego inicjatywy wystartował po raz pierwszy TechBall. Jak w tym wszystkim znalazł czas na budowę dwudziestu niebanalnych konstrukcji? Tego nawet my nie wiemy.

 

zczuba.pl

zczuba

W gronie nominowanych nie mogło zabraknąć naszego ulubionego serwisu sportowego zczuba.pl. To dzięki nim udało się zorganizować podczas zeszłorocznych wakacji "Klocki z Czuba" - pierwszy konkurs który wyszedł z "getta" AFOLi i zaprowadził klocki LEGO aż na główną stronę portalu Gazeta. Bohdan i Misza wykonali ogromną pracę organizacyjną i pomogli konkursowi gdy przeżywał poważny krysys (nie zauważyliście, prawda? To właśnie zasługa zczubaków).

 

Smyk

 

smyk

 

Truck Trial jest bardzo widowiskową odmianą naszego hobby. Duże modele ciężarówek z napędem elektrycznym i taką ilością zębatek i innych Technicowych klocków w środku że normalnych ludzi boli głowa pokonują na czas skomplikowane tory przeszkód. Cała impreza robi się o niebo bardziej atrakcyjna kiedy ubrana jest w formy zorganizowanego współzawodnictwa. Właśnie tego dokonał smyk organizując cykliczne zawody Grand Prix Mazowsza. Mimo że sami nie odważylibyśmy sie testować naszych modeli w błocie, śniegu i innych miejscach nie przeznaczonych dla klocków to doceniamy wagę tych zawodów i z olbrzymią życzliwością im kibicujemy.

 

Nexus

(tekst nominacji: Hippotam) 

Nexus to prawdziwy ewenement w naszym środowisku. Mieszka bardzo daleko, za oceanem, nikt nie wie jak wygląda (dlatego nie ma zdjęcia), a jest obecny w naszym zyciu znacznie bardziej niż moznaby się spodziewać. Nexus jest pomyslodawcą i organizatorem BTT - najfajniejszego AFOL-owskiego konkursu na świecie. Przygotowanie i prowadzenie dwunastotygodniowego maratonu to prawdziwa harówka. Dodatkowo, na Nexusa można zawsze liczyć gdy przychodzi do organizacji wystawy, konkursu czy też sprowadzenia jakiegoś zestawu z zagranicy. Za to wszystko nominujemy Nexusa do tej kategorii.

PS Zdjęcie też się znalazło.

 

 

 

wtorek, 15 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Wschodząca Gwiazda

 

 

Złote Study 2007

Wschodząca Gwiazda

 


Dziś pierwsze kategoria w której nominacje przyznajemy przede wszystkim twórcom a nie ich pracom. Wschodząca Gwiazda to według nas osoba która albo niedawno się objawiła w środowisku polskich AFOLi, albo w ostatnim roku wykazała znaczny wzrost formy. Dodatkowo musi być taka osoba twórcą o wyjątkowym talencie.

Piotrek Builder

Piotrek jest "cudownym dzieckiem" LugPolu, w wieku ledwie 15 lat zaslużył sobie tam na przynależność do grona AFOLowych VIPów. Mimo młodego wieku potrafi budować lepiej niż niejeden ze starych wyjadaczy. Aż boję się pomyśleć co będzie potrafił w moim wieku. Oto kilka prac Piotrka:

 

 

Iskra

Iskra, jedna z niewielu przedstawicielek płci piękniejszej w naszym towarzystwie dołączyła do nas ledwie pół roku temu. Trudno sobie dziś wyobrazić jak sobie wcześniej radziliśmy bez niej. Na naszą nominację zasłużyła sobie talentem, szybko rosnącymi umiejętnościami, zaangażowaniem i poczuciem humoru. Oto kilka z jej prac:

 

Crises

Crises objawił się w zeszłym roku i natychast zajął pozycję Mistrza Miniaturek. Robi je z upodobaniem i olbrzymim talentem. To jednak nie wszystko co potrafi, próbuje (z powodzeniem) sił w małych modelach a na tegoroczny konkurs CCCV przygotował wyśmienitą dioramę pt Zakład Kamieniarski.

 

 

Lolas

Tajemniczy AFOL z Warszawy nie publikuje często nowych prac ale jak już coś pokaże to naprawdę warto popatrzeć. Nominujemy go w tej kategorii mając nadzieję że pokaże nam w przyszłości więcej swoich modeli.

 

 

Matthew444442

Środowisko polskich miłośników LEGO nie kończy się na LugPolu. Z przyjemnością nominujemy matthew z forum KMFL. Już dziś widać spore umiejętności i talent. Polecamy go uwadze czytelników i obiecujemy śledzić postępy. Oto wybór jego prac.

 

poniedziałek, 14 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Diorama


 

Złote Study 2007 -

Najlepsza Diorama

 

 

Diorama nie jest łatwą kategorią modelarstwa LEGO, wiem coś o tym bo sam próbuję sił w tej dziedzinie. W minionym roku mieliśmy jednak prawdziwy urodzaj świetnych dioram wykonanych przez polskich AFOLi. Kilka z nich zostało zgłoszonych do konkursu CCCV, życzymy sukcesów! Pod tradycyjnie długich dyskusjach nominujemy dziś siedem prac, tylko jedna z nich była dla nas oczywista, przy reszcie nasze głosy się podzieliły.

 

Pożar przy szybie naftowym, autor: pit

Okazuje się, że pit potrafi dużo więcej niż budowanie fantastycznych modeli historycznych pojazdów wojskowych. Powyższą pracę, stworzoną na konkurs BTT, nominujemy za:

 • niezwykłość tematu
 • świetne pojazdy
 • doskonale pokazaną plamę płonącej ropy
 • post-apokaliptyczny klima

 

 

Arabska Ulica, autor: Ciamek

Ciamek jest autorem kilku bardzo udanych dioram, jednak ta szczególnie się nam spodobała. Nominujemy ją za:

 • Prawdziwy klimat arabskiej ulicy
 • Niespotykaną ilość szczegółów
 • Za to że cała praca po prostu tętni życiem, sami spróbujcie policzyć wszystkie postaci w tej scence
 • Wielbłąda!

 

 

Cmentarz, autor: jonderqind

To dość niezwykła praca, nie tylko ze względu na temat. Jak na dioramę stosunkowo niewiele się na niej dzieje (występuje tu tylko jedna żywa postać), ale akurat w tej pracy dokładnie o to chodzi! Z przyjemnością nominujemy ją za:

 • ponury nastrój
 • upiorny temat
 • oszczędną kolorystykę idealnie pasującą do tematu
 • ogrodzenie postawione na skos!

 

 

Pechowa królowa, autor: Iskra

Iskra przebojem weszła w środowisko AFOLi i z miejsca zajęła mocną pozycję w naszym zdominowanym przez mężczyzn hobby. W tej pracy po raz kolejny pokazała co potrafi. Nominujemy jej pracę za:

 • poczucie humoru
 • nieszablonowe spojrzenie na kwestię małżenskiej zdrady
 • bogactwo szczegółów
 • perfekcyjne wykonanie
 • dalszy ciąg dioramy

 

 

Uratować Święta, autor: ImpreSariO

Muszę przyznać, że tą pracą ImpreSariO mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Im bardziej się jej przyglądałem tym bardziej mi się podobała. Brak innej pracy ImpreSaria w jednej ze wcześniejszych kategorii wydał się Wam kontrowersyjny, jestem przekonany że w tym wypadku zgodzicie się z naszym wyborem. Nominujemy tę pracę za:

 • Niezwykłość wizji
 • Renifery
 • Sanie
 • Policyjnego robota
 • Elfy

 

 

Koszmar Młynarza, autor: lolas

Lolas nie publikuje wielu prac, ale na każdą kolejną warto poczekać. Nominujemy jego dioramę za:

 • Ciekawą technikę
 • Świnie
 • Narracyjny charakter scenki
 • Warhammerowy klimat

 

 

Nad Amazonką, autor: V1

Niewiele będzie chyba w tym roku kategorii w których zabraknie nominacji dla prac V1. Sami jednak musicie przyznać że w Dioramach też musiał się pojawić. Wybraliśmy tę pracę za:

 • Świetną dżunglę
 • Doskonałą wodę
 • Perfekcyjną kompozycję
 • Napęd motorówki

 

English translation will follow soon ...

niedziela, 13 stycznia 2008
Złote Study 2007 - Technic MOC


 

Złote Study 2007 -

Najlepszy model TECHNIC

 

 

Miniony rok w polskim Technicu stał głównie pod znakiem Truck Trialu. Wyjąwszy tą tematykę, niewiele się działo aż do niedawna, kiedy to rozsypał się worek z nowymi konstrukcjami. Wierzymy, ze to jest trwały trend a nie jednorazowa fluktuacja.

Przed nami zdjęcia i opisy nominowanych sześciu modeli. Musimy dodać, że Technic to chyba jedyna grupa prac przy których możemy nabyc wiedzy o rodzajach kaloryferów i ulubionych sklepach meblowych naszych AFOL-i - rozmiar konstrukcji uniemożliwia studyjne fotografowanie prac. No i jak to w technice - najwazniejsze, żeby działało!

 

Komatsu D575A-3 Super Dozer, autor: Żbik

 

Komatsu Żbika

Żbik należy do tych lugopolowiczów, którzy nowe prace publikują bardzo rzadko - ale kiedy już to następuje, pokazują światu konstrukcje starannie dopieszczane miesiącami, ogromnie funkcjonalne i zachwycające wyglądem. Jego model największej spycharki gąsienicowej na świecie to wspaniały przykład tzw. "jubilerskiej roboty". Nominujemy go za:

 • niebywałą ilość czasu i wysiłku włożoną w wierne odwzorowanie nie tylko wyglądu, ale również funkcji oryginalnej maszyny
 • własny, całkowicie autorski i niezwykły patent na gąsienice - wyzwanie które naprawdę niewielu konstruktorów ma odwagę podjąć
 • dbałość o detale takie jak np. konstrukcja lemiesza (oczywiście ściśle wzorowana na rzeczywistej), zrywaka, czy wspaniale oddana i obudowana atrapa silnika


LG1550, autor: Benny80

LG1550 Benniego

Jeden z ostatnich pokazanych publicznie MOCy Benniego. Jak poprzednie, powala swoim poziomem i pozwala mieć nadzieję że ujrzymy jeszcze kiedyś kolejne. Nominowany za:

 • udane podjęcie ogromnego wyzwania jakim jest budowa działającego 9-cioosiowego dźwigu kratowego
 • pogodzenie wspaniałej funkcjonalności z bardzo wiernym wyglądem modelu
 • pieczołowite przygotowanie nalepek wzorowanych na rzeczywistym oznakowaniu dźwigu w barwach firmy Fricke-Schmidbauer
 • utrzymanie tego cudu techniki w jedynej słusznej skali Technicfigów

Liebherr LR 11350, autor: Aurimax

Liebherr Aurimaxa

Mimo że Aurimax jest znany w środowisku LugPolu od prawie trzech lat, dopiero pod koniec zeszłego roku pokazał swój pierwszy MOC. Nie przesadzę jeśli napiszę, że to co pokazał wbiło w ziemię polską społeczność AFOLi i zapewne mocno wstrząsnęło międzynarodową. Panie i Panowie, 17 kilo klocków, grubo ponad 4 metry wysokości, 7 silników, prawie 600 ogniw gąsienicowych, ok. 100 metrów linki - potwór w całej okazałości. Nominujemy go za:

 • ogrom pracy włożony w samodzielne zbudowanie czegoś tak wielkiego (autor wspomina o 3-4 miesiącach intensywnego budowania)
 • rozwiązanie problemów technicznych z tego wynikających (pomyślcie jak wyważyć cos tak ciężkiego i wysokiego żeby było stabilne, albo jak zmusić to do jazdy na zwykłych silniczkach Lego)
 • zachowanie przy tym wyglądu oryginalnego wybranego modelu dźwigu
 • ogólna klasa jaką zaprezentował autor podchodząc do swojego czynu bardzo skromnie, wbrew powszechnej tendencji do głośnego chwalenia się znacznie mniejszymi osiągnięciami


Mobile Crane 14x8x10 autor: Sariel


Mobile Crane Sariela

Sariel to tegoroczny nabytek działu Technic na forum Lugpolu. Bardzo aktywny, w ubiegłym roku spod jego rąk wyszło ponad dwadzieścia prac i sporo aktykułów i kalkulatorów pomocnych kolegom konstruktorom. Dźwig Sariela jest ukoronowaniem jego pracy w 2007 roku - to największy i najbardziej skomplikowany model który nam pokazał do tej pory. Redakcja nominuje go za:

 • dobre podobieństwo do Liebherra LTM1400 i estetyczny wygląd
 • bardzo skomplikowany układ jezdny (7 osi, wszystkie zawieszone kolebkowo, 4 napędzane, 5 skrętnych),
 • bom z całą mechaniką ukrytą w środku i podświetlanym sygnalizatorem w głowicy
 • udaną implementację w tak dużej konstrukcji nowej elektryki mimo ograniczonej długości kabli,
 • za to że mimo poziomu komplikacji cała mechanika jest praktycznie niewidoczna (choć dla rasowego Technicsowca taki argument zapewne byłby nie do przyjecia)

(Tekst nominacji: Hippo)

 

Oshkosh HEMTT 8x8, autor: Duke

Oshkosh Duke'a

W sezonie, kiedy wszyscy TruckTrialowcy prześcigali się w upraszczaniu swoich ciężarówek, zbijaniu ich wagi i wyrzucania wszystkich niepotrzebnych mechanizmów w imię efektywności, Duke zdecydował się jeździć potężnym modelem 10-ciometrowej ciężarówki używanej przez amerykańskie wojsko.

Nawet jeśli ktoś po cichu pukał się w czoło, szybko przestawał widząc wyniki osiągane przez to monstrum. Cięższa i mniej manewrowa niż inne, ciężarówka Duke'a w pięknym stylu wywalczyła trzecie miejsce w rajdach Grand Prix Mazowsza 2007 i została słusznie wybrana najlepszą konstrukcją Truck Trialu ubiegłego roku. My nominujemy ją za:

 • ambicję i wytrwałość które pozwoliły twórcy skutecznie konkurować z dwukrotnie mniejszymi, znacznie lżejszymi i prostszymi modelami
 • rozwiązanie wielu problemów technicznych jakie stawia konstrukcja tak dużej trialówki, m.in. stworzenie chyba najbardziej skomplikowanego zawieszenia w polskim Truck Trialu
 • zachowanie estetyki, podobieństwa do oryginalnego pojazdu, i bardzo słuszny wybór koloru całości
 • modułową budowę całego pojazdu, pozwalającą szybko wyjąć potrzebny element i dokonać w nim napraw czy poprawek
 • dbałość o detale, np. szczegółową kabinę czy umieszczenie w tyle pojazdu małego 3-sekcyjnego dźwigu występującego w oryginale
 • wspaniałe podejście autora do zawodów: pokazał, że można wyłamać się z ogólnej tendencji do upraszczania byle zwyciężyć i wciąż osiągać znakomite wyniki

RAT, autor: V1

 

RAT V1

"Szczur" to druga, i jak dotąd ostatnia konstrukcja V1 opublikowana w LugPolowym dziale Technic. Nominujemy ją za:

 • kapitalną dbałość o detale: te wózki jezdne, ta atrapa silnika, ten grill, te światła...
 • muchomorka!
 • ambitną atrapę silnika w trudnym układzie R8, wyposażoną w podświetlaną "instalację zapłonową"
 • bardzo ambitny układ jezdny ze skomplikowanym zawieszeniem gąsienicowym i czołgową skrzynią biegów, w dodatku obsługiwaną manualnie
 • nie tylko ładną i pełną szczegółów, ale w dodatku całkowicie zdejmowalną obudowę
 • jako jedyna praca stricte Technicowa została wybrana LugPolowym MOCem miesiąca

 

* * *

 

 


 

Golden Studs 2007 -

Best TECHNIC model

 

 

 

Komatsu D575A-3 Super Dozer - Żbik

Nominated for:

 • incredible amount of time and work put into modelling not only the look of the original machine, but its functionality as well
 • own & original idea for treads - a challenge that only few stands up for
 • careful detailwork, such as precisely modelled blade, ripper or an excellent piston engine

LG1550 - Benny80

Nominated for:

 • succesfull attempt to face the challenge of building a functional 9-axle truss crane
 • compromising the great functionality and very authentic look of the model
 • preparing stickers based on the real Fricke-Schmidbauer company livery
 • scaling this entire amazing model to the Technicfig scale

Liebherr LR 11350 - Aurimax

Nominated for:

 • a great deal of work put into building a 4.5 meters high, 17 kilos heavy functional truss crane
 • solving all the technical problems that appear in constructions of that size (like balancing the entire model and making it possible to brive with regular Lego 9V motors)
 • authentic look of the model
 • the general behaviour of the author, who was very modest about his creation while most people tend to boast themselves over much smaller accomplishments

Mobile Crane 14x8x10 - Sariel

Nominated for:

 • resemblence of Liebherr LTM1400 crane and overal nice look
 • a sophistocated drivetrain and suspension system, consisting of 7 axles with pendular suspension, 4 of which are driven, a 5 are steered
 • impressive boom with all the mechanisms hidden inside and light indicator
 • succesful implementation of the new electric system despite the limited amount of cables
 • all mechanic parts hidden (we guess that this argument is a bad one for a die-hard Technic fan)

Oshkosh HEMTT 8x8 - Duke

Nominated for:

 • ambition and persistence that allowed the creator to succesfully cope with much smaller, lighter and simplier TrTr models
 • solving many technical problems and creating an effective trial truck of that size, fitted with the most advanced suspension system in the polish Truck Trial so far
 • overal aesthetics, authentic look and a good choice of the colour theme
 • modular construction of the entire truck, that allows to quickly take out the needed module in order to fix or modify it
 • detailwork including the front cab or the small 3-section crane at the back of the vehicle
 • an excellent approach to the Truck Trial idea: while most of the contestants tended to simplify everything in their models just to win, Duke showed another succesful way of building

RAT - V1

Nominated for:

 • amazing detailwork, e.g. tread bogies, piston engine, headlights
 • the toadstool!
 • an ambitious R8 piston engine fitted with an illuminated "ignition system"
 • great drivetrain with advanced tread suspension and a tank-type manual gearbox
 • the body is not only nice and detailed, but can be also taken off the frame
 • it was the only Technic creation to become the LugPol's "MOC of the Month" in 2007
 
1 , 2
Kanały RSS
Szukaj

LEGO® is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site.